register | account recovery | profile | help / abiinfo | search
show today's posts | mark all read
NB!
Oled juba tqhq foorumi kasutaja? Su kasutajatunnus ja salasõna kehtivad ka siin foorumis.
Tuleb vaid tqhq foorumist välja logida ja siis ükskõik kummas foorumis uuesti sisse logida.
opentrack.tqhq.ee foorum : Vaba rada : OT 2010 juhend   1 2 3  
Poster Message
Silwer
OT 2010 juhend
Jesper, ära ironiseeri. Sa võib olla ei ole käinud mõnel sellisel autospordiüritusel kus pealtvaatajad on väga purjus, lällavad, kaklevad jne? Mina kahjuks olen ja see ei ole just kena vaadata ning kindlasti ei ole see ohutu kui sellised tüübid kakerdavad rajal kui autod sõidavad.


____________________________
BMW 325i E30 2,7 Turbo & BMW E46 S54 SMG VF570 supercharged & BMW F25 X3
11.02.2010 at 00:44
hall
 
OT 2010 juhend
quote:
Silwer: Jesper, ära ironiseeri. Sa võib olla ei ole käinud mõnel sellisel autospordiüritusel kus pealtvaatajad on väga purjus, lällavad, kaklevad jne? Mina kahjuks olen ja see ei ole just kena vaadata ning kindlasti ei ole see ohutu kui sellised tüübid kakerdavad rajal kui autod sõidavad.


Eks see ole õige tähelepanek, aga mida muudaks selle juhendisse kirjutamine? Jobu jääb jobuks ja korraldajal on temaga mõlemal juhul samapalju tegemist. Ja täpselt samapalju õigusi ja võimalusi taltsutamiseks. Vaevalt mõni nokastanud tüüp ütleks, et ok, kui juhendis on kirjas, et jokkis ei tohi olla, siis ma lähen ära, aga kui pole, läbustan edasi :)

____________________________
Porsche Ring - ilmselt parim ringrada Põhjamaades.

CityKart - sisekardikeskus Pärnu kesklinnas.
11.02.2010 at 00:59
Silwer
OT 2010 juhend
Kui asi läheb käest ära siis kutsud politsei ja lased tüübi ära vedada. Asi on ka selles et tegu on kinnise territooriumiga ja suletud üritusega ehk siis tegu ei ole seaduse mõistes "avaliku" kohaga (selle kohta on isegi mingi riigikohtu lahend olemas mis täpsustab avaliku koha mõistet). Kui sinna sattub mõni purjus jobu kakerdama siis politsei ei saa midagi teha tuginedes avaliku korra rikkumise paragrafidele. Küll aga saaks tugineda korra rikkumisele, kui korra norm on kirjalikult paika pandud.

Isegi kui seda alkoholi ja narko lõiku juhendist kunagi eelnimetatud otstarbel kasutada ei ole vaja siis oleks see kirjapanduna lihtsalt hea märge selle kohta et Opentrack üritustel osalejad ei arva et autod ja alkohol peaksid käima käsikäes...

PS! ma ei ole mingi karsklane... :)

____________________________
BMW 325i E30 2,7 Turbo & BMW E46 S54 SMG VF570 supercharged & BMW F25 X3
11.02.2010 at 01:18
lauri911
 
OT 2010 juhend
Ohutusest/üritusest veel mõtteid:
Kuna viimane OT leidis meedias kajastamist, siis võiks eeldada edaspidi ilmselt ka rohkem publikut (kes muidugi juhendit ei loe) ja tõenäoliselt nooremaid inimesi, kes tulevad raja äärde päeva veetma [loe: õlut jooma, mis seal raja ääres ikka terve päev teha kui sõita ei saa].
Ilmselt tuleb piirata publiku olelemist kohtades, kus on suurem oht rajalt väljasõiduks.

11.02.2010 at 09:31
peep
 
Moderator
OT 2010 juhend
Pealtvaatajad on tõesti probleem ja kahjuks me ei saa neilt ka disclaimerile allkirja võtta. Õnneks on Pärnu rada väga hea ülevaate ja suhteliselt turvaliste vaataja aladega. Siiski, see on risk millega iga osaleja peab arvestama - mingit garantiid, et keegi raja peal ei jaluta kahjuks ei ole.

Tulles nüüd tagasi juhendi juurde, siis juhiks tähepanu peamisele muudatusele ja see puudutab möödasõidu tegemist. Eessõitja märguande äraootamine on kohustuslik ja ka selle andmine on kohustuslik. Kuid, see kõik ühe ringi jooksul. Ehk pole mõtet nüüd eeldada, et kui kiirem jõuab aeglasemale järele, peab viimane kohe suunda näitama ja sõidujoont muutma. Ei pea. Eelkõige on see eessõitja ohutuse teema. Kui oled autoga sisenemas või läbimas kurvi, siis on sõidujoone muutmine või isegi suunatulekangiga tegelemine potensiaalselt ohtlik, kuna suurel kiirusel piisab pisikesest kõrvalekaldest, et rajalt välja sõita.

Eessõitjatele panen südamele, et olge enda taga toimuvaga kursis aga eelkõige keskenduge auto ohutule juhtimisele ja ärge kiirustage paremale rajaservale liikumisega, kui te pole 100% veendunud, et suudate konkreetse kiirusega uuel sõidujoonel rajale jääda.

Kiiremad peavad arvestama, et uus reegel ei tähenda õigust aeglasematest hoogu vähendamata mööda sõita, vaid tuleb olla kannatlik ning oodata ära mõlema osapoole jaoks ohutu võimalus. Meie veendumus on, et korra ringi jooksul on selline hetk olemas.
11.02.2010 at 10:23
matukas
  
OT 2010 juhend
Mäesuusatamises on minu teada reegel, et tagumine vastutab ohutuse eest (vbl natuke meelevaldne tõlgendus).
Ise olen ka ideaaltrajektoorilt eest vasakule ära tulnud, kui näen oluliselt kiiremat tagant tulemas.

____________________________
Belief is harder to shake than knowledge
11.02.2010 at 10:51
peep
 
Moderator
OT 2010 juhend
OT'l on taganttulija vastutuse reegel alati kehtinud ja pole mõtet hakata sügisesest intsidendist rääkima - samamoodi on mistahes vaidlused alati olnud poolte omavaheline asi ja on ka edaspidi nii. Juhend on argument vaidluse korral aga argumentide valik pole juhendiga piiratud.

Kuid on oluline, et nüüdsest kuna eessõitja peab kohustuslikus korras märguande andma - siis kõikidel juhtudel kui ta seda teeb, on vastutus möödasõidu eest mõlemapoolne.
11.02.2010 at 11:07 1 edit. Last edited 11.02.2010 at 11:12 by peep
rustang
  
Moderator
OT 2010 juhend
quote:
matukas: Ise olen ka ideaaltrajektoorilt eest vasakule ära tulnud

OT nõue on aeglasemal hoida paremale! - nii nagu liikluses. Mööda sõidetakse vasakult.
11.02.2010 at 11:47 1 edit. Last edited 11.02.2010 at 11:47 by rustang
matukas
  
OT 2010 juhend
Kui ma ohtlikus kohas võin jääda paremale poole millegipärast toppama (limp-mode) ja näen tagant oluliselt kiiremini lähenevat sõidukit, siis tõmban igal juhul ohutumasse kohta.
Reaalses liikluses on kah meil üks juhend - liikluseeskiri.
Eks igaüks teab siin ise, kui palju ta selle vastu patustanud on.

EDIT: Ma ei propageeri juhendi vastast käitumist. Seletasin lihtsalt, et on juhtunud kainel kaalutlusel ka juhendi vastu eksimist.

____________________________
Belief is harder to shake than knowledge
11.02.2010 at 14:27 1 edit. Last edited 11.02.2010 at 14:29 by matukas
lauri911
 
OT 2010 juhend
Veel üks mõte, mis ei võta eriti energiat aga peaks vähendama möödasõite ja suurendama ohutust:

Juhul kui ikka tuleb 60 autot siis kiirem ja aeglasem järjekord võiks olla jaotatud kaheks ringiaja järgi (uustulnukad siis aeglasemasse.), ringiajaga mõeldakse siis Personal Best'i.
Sobiva ajapiiri saab kenasti kätte visates pilgu eelnevate OT-de aegadele.

(Taolise süsteemiga puutusin kokku Soome Porsche Klubi rajapäevadel (100+ autot), seal küll klassifitseerisid autosid kohtunikud aga süsteem oli tõhus)
11.02.2010 at 15:33
raimo_r
OT 2010 juhend
Ei ole mõtet asja üle forsseerida. Senine süsteem on väga hästi toiminud ja mitte toimida saab see ainult siis kui keegi endale aru ei anna, et see pole võistlus või mõisa peale ringiajast viimase pigistamine.

____________________________
igapäevasõiduk 4.8 V8 367hj, pühapäevasõiduk 3.2 R6 343hj
11.02.2010 at 16:35
peep
 
Moderator
OT 2010 juhend
Loomulikult saab ennustada, et 911 osaleja on kiirem kui IZ 412 osaleja aga enamike puhul on raske vahet teha, sest ei loe mitte personal best vaid konkreetse sessiooni konkreetne ringiaeg, mis tuleneb paljudest faktoritest. Juba kaassõitja pealevõtmine tähendab +1 sekund juurde, auto seisukord, juhi meeleolu, sõiduvead jne - ehk see võib kõikuda suures ulatuses.

Pigem peaks rohkem toonitama seda, et esimene ring on soojenduseks kus ei sõideta täiskiirusel ja eessõitjaga tuleb vahet hoida, mitte talle tagastangesse kinni sõita. Paljude osalejateni pole see info veel kohale jõudnud, kuigi iga kord koosolekul on räägitud. Juba see hoiaks palju siblimist rajal ära.

Soomes oli siis neli järjekorda ??? See oleks küll huvitav teada, mille alusel otsustati, kas keegi on 2 või 3 rivis ?:)

Üldiselt pole L-Euroopa rajapäevadel mingeid eri järjekordi, igaüks sõidab siis kui soovib. Jaotus on ehk vormelid ja kereautod või võidusõidu ja tänavaautod. Aga olen ka vormelitega koos sõitnud suure ja tunnustatud korraldaja üritusel ning probleemi polnud tegelikult - lihtsalt jube aeglane olin. Üks huvitav lisa on nn. algaja kleeps - selgelt äratuntav kleebis auto tagastangel, mille järgi teised juhid saavad aru, et roolis on juht kes soovib teisi hoiatada oma ebakindla käitumise suhtes. Siis kas on uus rada, uus auto või mis iganes. Selline kleeps on vabatahtlik. Näide ka:



Üldiselt on nii nagu Raimo ütles ja kes tahab võimalikult palju aega sõita, nende jaoks on sobivamad üritused BMW Cup, Anglear, Fast Lap jne.
11.02.2010 at 18:42 1 edit. Last edited 11.02.2010 at 18:48 by peep
lauri911
 
OT 2010 juhend
Minu mõte ei olnud ajasõitmise tarbeks vaid ikka ohutuse pärast --- mida sarnasema kiirusega liiklevad autod, seda sujuvam kogu lugu.

Soomes oli jah erinevatele gruppidele erinevad sõiduajad. Esimest korda rajale tulnuid lasti rajale ainult koos selleks volitatud isikuga (ehk siis vanema olijaga). Gruppi kuulumine oli eelnevalt paika pandud, gruppi sai muuta iga kohtunik/koolitaja. Ma pidin enne tükk aega tiirutama kui sain 3-ndasse gruppi --- aga siis oli juba see, kus ma sõitsin ühe sessiooni ajal kõikidest autodest 2x mööda ja paarist autost lausa 3x mööda (kusjuures ma sõitsin ettevaatlikult, uus rada ikkagi).

L-Euroopa rajad on üldiselt sellised, kus pealtvaatajad ei saa ohtlikusse kohta seisma minna. Audrus on see vast kõige tobedam, et kui juhtub mingi asi, siis võivad pealtvaatajad kannatada saada...

Algaja kleeps on hea mõte, sellise peaks kleepima neile, kes esimest korda rajal.
11.02.2010 at 19:19 2 edits. Last edited 11.02.2010 at 19:24 by lauri911
Cardo
 
OT 2010 juhend
Kui väga tobedaid mõtteid mõlgutada, siis vaadates Sauga ringiaegu oleks ideekohaselt võimalik sõitja ja auto kooslusel teha ka kolm värviklassi:
kiirem kui 1.04 Roheline embleem,
kiirem kui 1.06 kollane
ja aeglasematel punane ,
lasta kasvõi kleebisrõngad välja trükkida, hind oleks kleebise kohta arvan 5-10 eeku ja oleks kohe näha kes kus kellega koos võiks rajal olla, kui ajad paranevad muutub ka värv, samas on möödasõitja jaoks kah näha kui kogemata mõni algajam rajal ees on ..... näiteks
11.02.2010 at 19:30 1 edit. Last edited 11.02.2010 at 19:31 by Cardo
lauri911
 
OT 2010 juhend
...Soomes oligi värviliste kleepsudega märgistatud...
11.02.2010 at 19:40
Silwer
OT 2010 juhend
Noh see Cardo idee ei ole hea. Siis hakatakse kohe jubedalt punnitama et saaks ikka oma punase märgi vahetadada kollase vastu ja hiljem kollase rohelise vastu... :)

____________________________
BMW 325i E30 2,7 Turbo & BMW E46 S54 SMG VF570 supercharged & BMW F25 X3
11.02.2010 at 19:42
lauri911
 
OT 2010 juhend
Kah õigus :)
11.02.2010 at 20:15
Cardo
 
OT 2010 juhend
Samas Silwer, kas sa oled endast kunagi kiiremini sõitnud, alati tuleb nagu tuleb ja kunagi ei suuda sa sekundit kiiremini sõita kui seda su võimed ja tehnika ei võimalda.
Kui tehakse ajaprotokoll, kas siis peale selle nägemist tekib kiiremate aegade võimalus ? Minuarust ei. Audrus on ka palju olnud kordi, kus hommikused ajad on lõunastest paremad, või ma eksin.
11.02.2010 at 23:00
Vigri
 
OT 2010 juhend
Ei ole küll liiga pajudest üritustest osa võtnud, aga selle ei näe suurt mõtet selle, et hakata auto tagastangel ringiaegu "kuvama". Kui sa kellelegi järgi jõuad, siis tollel hetkel oled sa temast kiirem, olenemata sellest, mis värvi kleeps sinu või tema tagastangel on.
Kui kogu seda seltskonda kuidagi muudmoodi, kui iga inimese enese südametunnistuse järgi kiireteks ja aeglasteks jagada, siis tõesti nii, nagu Lauri välja pakkus. Varasema personal besti saab eelnevaid tulemusi vaadates või võib lasta lihtsalt registreerudes sisestada. Peale regamise lõppu lihtsalt parimad ajad ritta ja tuimalt poole peale joon tõmmata ning koos numbriga kohapeal mingi värviline kleeps numbri kõrvale klaasile kontrolliks anda pole teab mis keeruline.

____________________________
Maserati 222 SR
11.02.2010 at 23:18
rolantsik
OT 2010 juhend
quote:
Jesper:
quote:
Silwer:Aga see alkoholi asi ei peaks puudutama mitte ainult juhte aga ka pealtvaatajaid.

Jah, ja järgmisena lisame selle et OT-le eelnev öö tuleb tingimata veeta seadusliku abikaasa seltsis :) Nii juhtidel kui pealtvaatajatel.




Jesperile 100p :D:D:D:D
11.02.2010 at 23:42
Tüüp
 
OT 2010 juhend
4.2. Kõikidel autodel peavad olema töökorras lähi-, suuna- ja pidurituled ning paigaldatud vähemalt 2 tahavaatepeeglit. Sõidu ajal peavad autol põlema lähituled.

Kas eraldi olevad (pamperi küljes DRL tähisega )päevasõidutuled on lubatud ? Või peab ainult lähi olema ? Tänaval on need küll lubatud.
Teemaks siis klapptuled .
12.02.2010 at 00:18
lauri911
 
OT 2010 juhend
quote:
peep: Loomulikult saab ennustada, et 911 osaleja on kiirem kui IZ 412 osaleja aga enamike puhul on raske vahet teha, sest ei loe mitte personal best vaid konkreetse sessiooni konkreetne ringiaeg, mis tuleneb paljudest faktoritest. Juba kaassõitja pealevõtmine tähendab +1 sekund juurde, auto seisukord, juhi meeleolu, sõiduvead jne - ehk see võib kõikuda suures ulatuses.


Õigus, kõikidel sõitjatel kõigubki see aeg PersonalBest+10% ehk siis kui üks sõidab sõidab aegasid 1:00 - 1:06, siis teine näiteks 1:05 - 1:11.
Ma veel rõhutaks, et minu mõte ei ole "aega sõita" vaid ikka ohutuse poolt vaadatuna.

Ridade jaotus "kiiremad ja aeglased" tekitab olukorra, kus iga piloot peab ennast ise positsioneerima (ja nagu siin enne mainiti, et kes see tahaks "aeglane" olla?), mingi konkreetse ajanumbri puhul ei peaks sellega pead vaevama. Tõsi, isereguleerumine toimub kohapeal iseenesest, aga see võtab aega ja sisuliselt toimub see reguleerumine ikka ringiaja järgi.

Siinkohal jällegi rõhutaks, et ma isiklikult pooldan võimalikult vähe reegleid aga reeglite puudumine on hea näiteks 10 auto puhul, mida rohkem autosid, seda rohkem peab ette ära mõtlema...
12.02.2010 at 08:55
rustang
  
Moderator
OT 2010 juhend
quote:
Tüüp: 4.2. Kõikidel autodel peavad olema töökorras lähi-, suuna- ja pidurituled ning paigaldatud vähemalt 2 tahavaatepeeglit. Sõidu ajal peavad autol põlema lähituled.

Kas eraldi olevad (pamperi küljes DRL tähisega )päevasõidutuled on lubatud ? Või peab ainult lähi olema ? Tänaval on need küll lubatud.
Teemaks siis klapptuled .

See on veidi tähenärimine aga ma arvan, et lubatud saab olema lähitulede asemel kasutada päevasõidu- või udutulesid.
12.02.2010 at 10:37
zeke
OT 2010 juhend
quote:
lauri911:

Ridade jaotus "kiiremad ja aeglased" tekitab olukorra, kus iga piloot peab ennast ise positsioneerima (ja nagu siin enne mainiti, et kes see tahaks "aeglane" olla?)


Niikaua kui mina olen OT'l käinud siis valdava osa kordi on parem ehk "aeglaste" rida olnud 2 korda pikem kui vasak "kiirete" rida. Nii et OT raames inimesed positsioneerivad end pigem aeglaseks.

____________________________
MX-5, 116
12.02.2010 at 11:49
Eruc
  
OT 2010 juhend
Esmakordset OT-l käijat võiks märgistada küll, samuti ka aeglasema märk võiks olla vabatahtlik.
Ise pole küll OT-le jõudnud kuid mina küll esimene kord hea meelega kannaks seda märki ja ka mõned üritused kauem isegi.


____________________________
RX7 FC FE3T & RX7 High Compression 13B Turbo
13.03.2010 at 14:11
opentrack.tqhq.ee foorum : Vaba rada : OT 2010 juhend   1 2 3  
Log in:
Account recovery
 
© tqhq.ee 2000 - 2024.