register | account recovery | profile | help / abiinfo | search
show today's posts | mark all read
NB!
Oled juba tqhq foorumi kasutaja? Su kasutajatunnus ja salasõna kehtivad ka siin foorumis.
Tuleb vaid tqhq foorumist välja logida ja siis ükskõik kummas foorumis uuesti sisse logida.
opentrack.tqhq.ee foorum : Kurvisõiduautod : BMW E36 Austraalias   1 2 3 4 5  
Poster Message
TiitSaul
BMW E36 Austraalias
Vieo klipp minu kiiremast ringist. Kummaline, et nii hea aja sõitsin, arvestades kui palju sõidu vigu oli ringi peale. Videot vaadates tahaks kohe auto rooli istuda ja pool sekundit kiiremini sõita.


Teen väikese aasta kokku võtte. Aasta aega tagasi ma selle autoga esimest korda rajal kaisin ja siia foorumisse teema tegin.
*Alguses oli auto 99% stock. Vedrustus oli vedel, aga muidu tehniliselt täitsa ok konditsioonis. Auto oli aeglane ja sitt sõita. Ebamäärane juhitavus, libedad rehvid ja istmes oli raske püsida. Sõita kah ei osanud. Sõitsin 1.17,500.
*Auto modimist alustasin loomulikult valest otsast :) Paigaldasin kergema hooratta. M50 sisse laske kollektori läks peale, kuna internet väidab, et see on "must have mod" (Mina ei tundnud jõu lisa oma tagumikuga ega ka stopperiga mõõtes. Ringi aega samuti ei parandanud).
*Siis läksin juba auto kaalu kallale. Eemaldasin katuse luugi ja muud nipet näpet. Ja seda oli kohe rajal tunda. sõitsin 1.15
*Tavel sai tehtud maraton auto kallal. Nelja nädala jooksul sai üle käidud mootor, vedrustus ja palju muudki. Mul ikka veel värskelt meeles see periood kus kuu aega sain 4 tundi öösel magatud. Ei olnud lihtne, aga tehtud ta sai. Värskelt ümber ehitatud autoga rajale ja sõitsin 1.12,700. Olin saavutusega väga rahul.
*Alandasin veel kaalu ja mõned väiksemad modid ja reguleerimised, aga 1.12 ringi aega üle ei suutnud sõita.
*Aasta viimasel raja päeval panin natuke kangemad rehvid alla ja sõitsin 1.10,261 nagu naksti.

Kui enda sõidu oskuse areng välja arvata, siis kõige kasulikumad modid on olnud kaalu kaotus, vedrustus ja rehvid. Käigu kang, korv iste ja muud ergonoomilised modid et teinud mind otseselt kiiremaks, aga auto muutus väga palju ringraja sõbralikumaks. Palju asju teeks teistmoodi ,kui uuesti alustaks, aga üldjoontes olen rahul oma progressiga. Aastaga muutusin 7 sekundit kiiremaks! Tegemist on hoopis teise autoga kui aasta tagasi. Alustasin luksus autoga mis transformeerus täitsa talutavaks raja masinaks. Iga kord olen sellega rajalt koju omal jõul saanud ja midagi suurt pole ära lagunenud.
Ma arvan, et ma tegin õiget asja, et ma alustasin stock autoga. See aitas mu enda sõidu oskusele tugevalt kaasa. Ma näen iga kord rajal 3 korda võimsamaid autosid, kes sõidavad aeglasemalt kui MX5.
Rääkides MX5 siis ma ei ole kindel, et e36 oli kõige parem valik raja masinaks. Ma valisin bmw sest ma olen nendega rohkem kursis ja mingi kogemus on nendega olemas. Kui saaks ajast tagasi minna, siis neelaks oma uhkuse alla ja hakkaks mazda mx5 otsima. Vot see on õige hobi raja masin!

Tuleviku plaanides suuri muutusi ma ei oota. Kuna atuo on enam vähem heaks saanud, siis tahaks lihtsalt sõita.

Tänud kõigile kes siin teemas on sõna võtnud. Ja loomulikult müts maha nende ees, kes jagavad oma teadmisi ja arvamusi siin foorumis. See foorum on mul inspiratsiooniks olnud aastaid ja mul on hea meel, et mind siia lahkelt vastu võeti.



Kahe pildi vahel üks aasta ja seitse sekundit.

75FA6194-8753-43C8-BEBB-0ED23DF85638 by Tiit Saul, on Flickr
BA26B0A7-91BD-4805-A239-396AF57937E4 by Tiit Saul, on Flickr
24.12.2019 at 16:29 2 edits. Last edited 24.12.2019 at 16:38 by TiitSaul
TiitSaul
BMW E36 Austraalias
Vahepeal aeg jälle edasi läinud.

Siin on viimasel ajal kole tossune olnud.
IMG_8516 by Tiit Saul, on Flickr

Aga lõpuks hakkab juba natuke selgemaks minema.
IMG_8618 by Tiit Saul, on Flickr

Ega see toss väga ei seganudki. Kui aega leidsin, siis käis kuuri all nokitsemine. Taga õõtsa kummi puksi vahetasin laagri vastu.

IMG_8647 by Tiit Saul, on Flickr

Ja paar väiksemat asja sai veel tehtud. Aga terve hunnik aega sai kulutatud piduri diagnoosimisele. Nimelt on auto pidur on algusest saati pehme ja ebamäärane olnud. Proovisime õhutada igate pidi nii vaakumiga kui suru õhuga, aga pidurid ikka pehmed. ühendasime pidurid ükshaaval peasilindriga ja taga pidurid saime kivi kõvaks, aga koos esi piduritega on pedaal pehme. Ühendasime ABS pumba järelt ära ja tundus, et pedaal muutus konkreetsemaks, aga testsõit seda ei kinnitanud. Pidurite peal sai tohutu aeg kulutatud ilma mingi tulemuseta.

aga suurem töö sai tehtud sõbra Compactiga. Kuigi sellist plaani üldse ei olnud, läks siiski mootori vahetuseks.

Doonor vedeles maja ees ja mingi hetk tundus loogiline suurem mootor compact peale tõsta.

IMG_8543 by Tiit Saul, on Flickr

oli küll imelik töötavat asja lammutada, aga kui jupid juba eralduma hakkasid, siis tagasi teed enam ei olnud. Compact on ennas seni väga hästi ülal pidanud. Mõnus odav ja töökindel raja pill.
IMG_8560 by Tiit Saul, on Flickr

Raja päeva pileted said nene auto lõpetamist ära ostetud. kaheksa päeva enne raja päeava oli kuuri all vaatepilt selline.

IMG_8604 by Tiit Saul, on Flickr


Aga valmis ta sai. Suurem töö sai nädalaga tehtud ja paar päeva jäi aega viimistlemiseks. Enamus töö tegi omanik ise, aga ma aitasin nii palju kui vaba aega sain.

IMG_8620 by Tiit Saul, on Flickr
IMG_8628 by Tiit Saul, on Flickr

Test sõitu eriti teha ei saanud, aga päev enne raja päeva oli mootriga kindlasti mingi probleem. Kuues silinder ei taha kaasa lüüa. Kiire diagnoosiga ei suutnud me asja parandada ja läksime rajale eeldades, et kas tuleb koha peal parandada, või sõidab korda mööda minu autoga.

Aga tuli välja, et compact pidas ennast igati hästi üleval. Ei mingit probleemi!

Kui piduri probleemid välja arvata, siis oli minu auto kah eeskujulik. Ei mingit probleemi.
Raja päev ise oli välja müüdud ja rahvast palju. Enamus aega kulus autode vahel nikerdamisele. Päeva lõps oli pool rahvast kadunud ja lootus, et saab normaalselt sõita. Kuid mõned probleemid rajal tähendas varakult lõpetamist. Rekord ajast sõitsin 1.5 sekundit aeglasemalt. Kuigi sõita palju ei saanud ja rekord jäi purustamata, on enese tunne hea. Mõlemad autod jäid terveks ja paar asja sai juurde õpitud.

Kartuliga filmitud päeva tüütum sessioon. Kas tegin midagi valesti?
25.01.2020 at 15:59
TiitSaul
BMW E36 Austraalias
No file was uploaded.
Rajal käidud ja järgmine sissekanne.

Sai vahepeal tossuga ära harjutud, aga siis jõudis lõke minu naabrusse. Õnneks ptuule suund muutus ja lõpuks kustutas vihm selle nalja ära.
IMG_6933 by Tiit Saul, on Flickr

Kaks nädalat raiskasin piduritele, aga ei saanud asja. Ikka sõitsin pehme piduriga terve raja päeva ära.
Positiivne muutus oli lisa kütuse pumba lisamine. Nimelt, E36 kütuse paagis on kõrval istuja pool taseme andur. Originaal sobib täpselt sinna auku nagu loodud. Uue "set upiga" pumpab teine pump vasakult poolt paagist pidevalt põhi pumba poole. Töötas ideaalselt. Varem kannatas ainult poole paagini sõita kuni esimeses kurvis kakkuma hakkas. Nüüd saab paagi praktiliselt tühjaks sõita.
Seekord seadsin eesmärgiks üheksasse sõita (eelmine rekord oli 1.10,5). Mõtlesin, et lähen kindla peale välja ja installeerin aero ka külge :) On küll piinlik sellisega ringi sõita, ega no mis sa teed. Rekord tuleb ju purustada!

IMG_8858 by Tiit Saul, on Flickr

Rajal ootas meid ideaalsed konditsioonid. Kuiv, temperatuur kuni 30 kraadi (Austraalia suve kohta jahe) ja rahvast mitte liiga palju. Ja meie lemmik "open pitlane" formaat, mis tähendab palju raja kilomeetreid.
Hommikul alustasime rahulikult. Kui tegin ringi alguses sõidu vea siis võtsin hoo maha ja kulgesin rahulikult raja lõpuni, et autot säästa. Viimases kurvis võtsin hoo jälle üles ja läksin uuele proovile. Samuti kui aeglasem auto jagu jäi, ei hakkanud rabelema. Võtsin hoo maha ja tekitasin vahe sisse. Terve päev saab sõita ja stress on madal. Aga oma rekordi purustamine ei olnudki nii lihtne. Paar korda näitas telefon eeldatavaks ringi ajaks alla 1.10, aga kunagi ei suutnud head ringi lõpuni sõita. Üritasin rehvi rõhku reguleerida ja amordi jäikust seadistada, aga ma olen vist liiga tundetu inimene, et muudatustest aru saada. Auto kipub ala juhitav olema. Kui pidurdusega natuke vara alustasin, siis kippus auto kurvis otse minema.
Mingi hetk siiski suutsin 0,2 sekundi võrra oma parimat aega ületada. üheksasse ei sõitnud, aga hea seegi. (edit: Alles nüüd taipasin, et eelmine rekord oli hoopis 1.10,261. Ehk siis rekord jäi seekord purustamata :) )
Aero ei teinud vist mitte midagi kasulikku. Oleks võinud paeva keskel aero küljest võtta, et veenduda selle effektiivist, aga ei viitsinud. Tahtsin lihtsalt sõita.
IMG_8871 by Tiit Saul, on Flickr

Korra käisin külg ees muru peal, mis oleks võinud halvemini lõppeda.

IMG_8856 by Tiit Saul, on Flickr

Proovisn ka Tauno autot. Täiesti hämmastav kui erinevalt põhimõtteliselt samasugused autod käituvad. Hea meel oli, et kahe silindri lisamisest ei muutunud juhitavus väga palju. Natuke aeglasemalt reageerib roolile, kuid siiski väga ok auto. Ala juhitavusest pole juttugi. Kurvist väljumisel on stabiilne, aga gaasi pedaaliga saab väga lihtsalt auto asendit reguleerida.
Üle kanne on täpselt paras sellele rajale. Olgugi, et paar käigu vahetust on juures ringi peale, ainult 3 ja 4 käk on vajalik. Palju lihtsam on 3 ja 4 äiku vahetada kui 2,3 ja 4.
Samuti pidurid haakuvad kui kännu taha, aga ABS olematus on minule harjumatu.
Väga tip-top auto ring rajal paarutamiseks. suurema mootori paigaldus ei olnud viga. Auto muutus paremaks!

IMG_8868 by Tiit Saul, on Flickr

Peale lõunat tegime rohkem nalja kui tõsist võidu sõitu. Taunol juhtus päeva lõpus ka väike äpardus, mis tähendas auto treileri peal koju toomist. Mootor peaks ok olema, aga testinud veel ei ole. Aga pole hullu. Terve päev sai kõvasti sõidetud ja natuke arenetud. Super päev oli!



seekordne saak
IMG_8879 by Tiit Saul, on Flickr
23.02.2020 at 14:11 1 edit. Last edited 23.02.2020 at 14:16 by TiitSaul
Jesper
 
BMW E36 Austraalias
Ma ausalt öeldes enam ei pane pilti kokku - mis seal pidurite juures tehtud/tegemata on, et ikka pehmed?

Minu checklist tähtsuse järjekorras oleks umbes selline:
- võidusõiduklotsid (igasugu "rajapäeva" klotsidega mängimine on ajaraisk, "tänava" omadest rääkimata)
- tutikad siledad kettad
- stock kummivoolikute asemele teraskestas voolikud
- sadulatesse uued tihendid, samal ajal ka kolvid üle vaadata, ka peasilindri hooldus pole rumal mõte
- jahutuseks võiks stangest mingid torud rummu keskossa vedada
- liugurid kummipukside asemel pronkspukside peale

Vbl midagi unustasin, aega on juba möödas natuke :) Aga no stock pidurid on alamõõdulised, mistõttu saavad nad ka kõvasti kuuma, mistõttu peavad nad ka natuke rohkem timmis olema kui keskmiselt rajapäeva tankilt oodatakse.

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
26.02.2020 at 13:39 2 edits. Last edited 26.02.2020 at 13:42 by Jesper
Umbertto
 
BMW E36 Austraalias
...ja muidugi korralik (loe kuumakindel) pidurivedelik, a`la Motul RBF 660
26.02.2020 at 14:04
TiitSaul
BMW E36 Austraalias
Oleks see vaid nii lihtne :)
Piduri probleem ei ole üle kuumenemine. Juba eos, külmalt kohapeal pidurit surudes on pedaal pehme. Pedaali käik on 80 MM (mootor ei tööta ja jalaga surun nii kõvasti kui saan ilma midagi ära lõhkumata). Mootori käivitades, (võimendi töötab) aitab veel 20mm läbi suruda. Olin veendunud, et õhk on abs pumbad kuskil kinni, aga enam ma selles kindel ei ole. Hiljem üritan aega leida ja täpsemalt kirjutada mida ma proovinud olen ja mis tegemata on jäänud.
29.02.2020 at 05:11
Jesper
 
BMW E36 Austraalias
Aok, ma justkui õrnalt mäletan, et sarnasel põhjusel sai kunagi poest uus peasilinder toodud. A mul see seis nii drastiline kindlasti ei olnud, pigem lihtsalt oli vajutades ebakindel tunne, mis selle läbi korda läks.

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
29.02.2020 at 19:31 2 edits. Last edited 29.02.2020 at 19:44 by Jesper
hall
 
BMW E36 Austraalias
Kasutatud abs pump ja uus peasilinder ei maksa eriti palju. Kannataks ära vahetada?

____________________________
Porsche Ring - ilmselt parim ringrada Põhjamaades.

CityKart - sisekardikeskus Pärnu kesklinnas.
29.02.2020 at 21:51
TiitSaul
BMW E36 Austraalias
quote:
serõi: Kasutatud abs pump ja uus peasilinder ei maksa eriti palju. Kannataks ära vahetada?
Ma ei ole veendunud, et nende vahetus mu piduri ära parandab. Pea silinder on juba vahetatud (kasutatud e34 25.4mm) ja probleem täpselt sama. Võimalik, et mõlemad pea silindrisse on ühtemoodi vigased, aga mine sa tea.
Kui abs pumbas sisendi klapid sulgeda, on pedaal kivi kõva. See tähendaks, et abs pumast ette jääv süsteem on korras, aga samas midagi ma ei välista.
Abs pump oleks loogiline süüdlane, aga enne uue ostmist ma diagnoosin lõpuni ära.

01.03.2020 at 11:33
charger
BMW E36 Austraalias
Pmst võib selle ABSi üldse välja jätta ja panna tagapidurite balansi seadistamiseks mingi reguleeritav ventiil vahele. Need ei maksa palju, natuke tuleb ainult torusid ringi tõsta.
01.03.2020 at 14:49
hall
 
BMW E36 Austraalias
quote:
charger: Pmst võib selle ABSi üldse välja jätta ja panna tagapidurite balansi seadistamiseks mingi reguleeritav ventiil vahele. Need ei maksa palju, natuke tuleb ainult torusid ringi tõsta.

Ilma abs-ta on päris kehv sõita kui ülejäänu jääb originaal. Kui võim jätta toimima, lähevad rattad väga kergelt lukku. Kui võimendi lahti ühendada on ka halb, sest siis peab lihtsalt kõvasti vajutama, aga tunnetus puudub ikka täielikult.

____________________________
Porsche Ring - ilmselt parim ringrada Põhjamaades.

CityKart - sisekardikeskus Pärnu kesklinnas.
01.03.2020 at 19:55
TiitSaul
BMW E36 Austraalias
Abs ei taha veel loobuda. Voibolla kunagi, kui paremaks auto juhiks arenen. Sõbra compactil abs puudub ja mina pidurdada ei oska. :) Esi rattad tunnetan kuidagi ära, aga taga rehvid lasen suitsema ja ise ei saa arugi.
Kaalusin ka “booster delete kit” aga see maksab umbes sama palju kui kasutatud pedal box. Samas ma ei taha päris hulluks ka minna. Aeg ajalt pean endale meelde tuletama, et võidu ma ei sõida ja lihtsalt hobi raja auto ju :)
02.03.2020 at 01:11
compact
BMW E36 Austraalias
quote:
Jesper:
- stock kummivoolikute asemele teraskestas voolikud

Muude punktidega nõus aga need überkallid teraskestas voolikud minu rajapäeva bemmile küll midagi juurde ei andnud. Kuna kasutasin autot ka talveperioodil siis mõne aastaga mädanesid need hoopis ära. Pärast panin originaalvoolikud tagasi ja sõitsin muretult mitmeid rajapäevasid.
07.03.2020 at 16:11
Jesper
 
BMW E36 Austraalias
Ma tegelt kahtlustan ka, et asi on hoopis tüüpiliste kummivoolikute vanuses, ehk teoorias saaks lihtsalt uusi juppe kasutades sama tulemuse. A proovinud pole.

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
08.03.2020 at 23:15
TiitSaul
BMW E36 Austraalias
Võtan ennast kokku ja räägin terve piduri loo algusest lõpuni.
Alguses, kui auto ostsin, olid pidurid pehme võitu. Väga ei hakanud asjasse süvenema, kuna teadsin, et niikuinii lähen tulevikus suuremate pidurite pidurite peale üle ja küll see probleem ise laheneb.
*Tegin tavalise hoolduse. Piduri klotsid ja vedeliku vahetus. Pedaal pehme
*mingi aja pärast vahetasin kummi voolikud välja terasest voolikut vastu. Pedaali tunnetus täpselt sama
*hankisin e34/32 pea silindri (25.4mm originaal 23mm vastu) pedaali käik muutus natuke lühemaks, aga ikkagi pehme.
*sai pidureid õhutatud hoolega. Ei mingit muutust.
*esi pidurid vahetasin 330i vastu.Ei mingit muutust. Pedaal ikka pehme. Minu originaal esi pidurid läksid sõbra compact alla ja auto pidurdab kui Kännu taha.
*tagumised pidurid vahetasin 330i vastu. Pedaal ikka pehme
*õhutasime pidureid igate pidi. Tavaline pumpamise meetod, vaakumiga, suru õhuga ja kõik muud kombinatsioonid said ära proovitud. Ikka sama tulemus.
*olin suht veendunud, et abs moodulis õhk sees või on ta vigane. Kui järsult pedaali vajutada, siis kostus abs moodulist sisin.
Kruvisin varu abs mooduli ribadeks ja harisin end kuidas see asi üldse töötab ja milles probleem võib olla.
*Täitsin pidurit tagurpidi. Piduri sadulast surusin vedelikku sisse. Idee oli selline, et ehk on õhk kuskil nurga taga kinni ja kui vedelik alt poolt üles täita, siis on õhul lihtsam väljuda. Kuigi pedaal jäi ikka pehmeks, abs moodulis sisin kadus.
*proovisin eraldada pidureid üks haaval, et leida kurja juur. Ühendasin piduri torudele kolmiku, et abs moodulist lahti ühendada. Ei saanud ikkagi selget pilti. (Siin kohal hakkas mu aju juba sulama)
*ehitasin lüliti ploki ja ühendasin abs mooduliga kokku. Sellega saan ma üks haaval abs klappe ja abs mootorit manuaalselt lülitada. Vot nüüd läks asi huvitavaks. Kui abs sisendi klapid sulgeda. Siis on piduri pedaal kivi kõva! (Kui pedaali liigendi vaba lõks välja arvata) see tähendab, et abs pinnast ette poole jääv süsteem toimib ja õhu vaba! Kui üks tagumine piduri klapp avada, on pedaali käik umbes 7 MM. Kui mõlemad tagumised avada on pedaali käik 15mm. Hmm tundub loogiline. Esimese piduriga on umbes sama lugu. Kui üks esimene klapp avada on pedaali käik 12 MM ja kahe peale kokku umbes 25 MM. Ehk siis terve piduri süsteem vetrub umbes 40 MM ( suht jõudsalt surudes) see tuleneb ilmselt piduri suppordi paindumisest.
Kuna pedaali vaba käik on kah 40mm siis kokku liigub pedaal suurel pidurduse 80mm. Ehk siis kõik tundub loogiline, aga ikkagi pidur on SITT
*võrdlesin pedaali käiku teiste õue peal vedelevast autodega. E46 pedaali käik on ainult natukene lühem (60mm) aga sõites on pidur palju parem. Nii kui pidurit puudutan, kohe haakub. Minu autol tuleb pedaali muljuda enne kui midagi juhtuma hakkab.
*äkki ei olegi abs moodulis probleem? Ehk 40mm pedaali vaba käik on kurja juur? Kuigi ma tean, et pea silinder on heas korras ja piduri võimendi töötab, vahetasin mõlemad välja compact juppide vastu ( compact pidurid haakuvad kui Kännu taha) ja tulemus ikka sama. Tänu väiksemale pea silindrite on pedaali käik pikemgi, aga tunnnetus on sama sugune.

See on siis ühe aasta kokku võte (lühi kokku võte,tegelikult sai rohkemgi asju proovitud) Siit edasi pole veel uurinud. Järgmiseks võtan abs mooduli pulkadeks ja loodetavasti leian sealt mingi üllatuse.
Piduri probleem on minult paar aastat eluiga röövinud ja enese uhkus paar punkti langenud. Kuidas saab nii lihtne asi nii keeruline olla? Kas ma olen saamatu vaimu haige ja ma ei tohiks näppe õliseks teha? Aga loll ei anna järgi ja küll ma need pidurid KORDA saan.......vist.
24.03.2020 at 13:32
charger
BMW E36 Austraalias
Ma kummardan sellise meelekindluse ees :)
24.03.2020 at 20:41
Märt
BMW E36 Austraalias
Proovi teisi klotse?

____________________________
..
Saab 900 cabrio
..
24.03.2020 at 20:47
Garfield
  
BMW E36 Austraalias
Pole küll BMW spetsialist aga ikkagi. Ega seal hoopis mingi "mehaaniline" probleem ei ole? A'la piduri peasilinder kinnitub mootori-salongi vaheseina külge ja vahesein on mäda - kui pedaali pressid, liigub peasilinder koos vaheseinaga või tugipunktiga. Või mingi hoob-jõuõlg paidub lihtsalt läbi jne.

____________________________
Focus RS
24.03.2020 at 21:22
TiitSaul
BMW E36 Austraalias
Olen proovinud teisi klotse, uued õhutus niplid ostetud jne.
Tulemüür paindub läbi küll, kui pedaali kõvasti suruda. Täpselt sama palju paindub ka e36 compact tulemüür. Igal autol, mida ma näinud olen, paindub tulemüür natuke läbi, aga ainult minu pidur on kehv. Notmaalsel autol pidurdab auto jõudsalt enne kui midagi flexima hakkab.
Siiski mingi mehaaniline probleem ei ole välistatud. Pedaali püksid on loomulikult vahetatud ja kõik tundub sujuvalt liikuvat.
24.03.2020 at 22:33
Jesper
 
BMW E36 Austraalias
Košmaar, jõudu ja mõistust kotermanni väljasuitsetamisel!

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
25.03.2020 at 10:55 1 edit. Last edited 25.03.2020 at 10:55 by Jesper
compact
BMW E36 Austraalias
Mul kunagisel compactil loobus üks tagumine pooltelg ära ning kuna kiiresti õiget tükki ei leidnud, läks asemele E30 ilma ABS hammasvööta pooltelg. Kui talveperioodil tuli vahest ärevamaid hetki ette, siis opentracki kontekstis tuli kohe 2x fun factorit juurde. Kui õieti mäletan siis alguses ringiajad küll veidi kannatasid aga mingi aja pärast õppisin selle kooslusega sõitma ning ei igatsenud ABSoluutselt seda abimeest tagasi. :)
Ehk siis mina soovitaks selles karbist seal kapoti all üldse loobuda.
25.03.2020 at 21:04
TiitSaul
BMW E36 Austraalias
Open kaalunud abs elimineerida, aga ma ei ole piisavalt hea auto juht veel. Ma lõhuks rehvid ära päevaga.
25.03.2020 at 22:13
TiitSaul
BMW E36 Austraalias
No file was uploaded.
Nauteka aega möödas jälle. Viirus ei lubanud mind rajale ja ei tekkinud mul vaba aega juurde, et auto kallal toimetada. Pigem läks elu kiiremakski kriisi ajal. Ralli auto jäi taha plaanile mõneks ajaks, aga midagi sai siiski tehtud.
Kuna auto tundus ala juhitavana, siis eesmärk oli esi ratastele pidamist juurde saada. Paigaldasin E46 õõts hoovad, mis teeb rööbet 20mm jagu suuremaks mõlemalt poolt, ning lisaks on 0.8kg kergemad kui e36 õõts hoovad. Ratas ei mahtunud auto alla ära. Koopa inimesena võtsin relaka kätte ja asusin plekki lõikama. natuke keevitamist ja värvimist näeb ok välja 100m kauguselt. Ehk siis "great sucsess".

IMG_9130 by Tiit Saul, on Flickr

IMG_9246 by Tiit Saul, on Flickr

IMG_9248 by Tiit Saul, on Flickr

IMG_9371 by Tiit Saul, on Flickr

IMG_9370 by Tiit Saul, on Flickr


Tänaval sõites ei saanud midagi aru, kas muutus paremaks või mitte.

Järgmine probleem oli see, et kuuri alla oli tekkinud trei pink, aga ei osanud sellega midagi peale hakata. Õnneks avastasime, et aasta tagasi paigaldatud taga silla puksid on räbalaks kulunud. Pikalt mõtlemist ei olnud ja taga sild sai autost eraldatud.

IMG_9306 by Tiit Saul, on Flickr

IMG_9307 by Tiit Saul, on Flickr

Iroonia on selles, et 20 vanused originaal puksid olid paremas korras, kui 1 aasta tagasi paigaldatud puksid. Luksus auto ei talu kiiret sõitu.

IMG_9327 by Tiit Saul, on Flickr

IMG_9316 by Tiit Saul, on Flickr

IMG_9361 by Tiit Saul, on Flickr

IMG_9362 by Tiit Saul, on Flickr

"wheel hop" kadus ära ja pidamise piir muutus konkreetsemaks. (võrreldes katkiste kummi puksidega)

Nii pea, kui ringrada avati, oli mul pilet ostetud. päeva eesmargiks seadsin autot paremini seadistada. Mõõtsin rehvi rõhku, temperatuuri ja reguleerisin amoridi jäikust. Kohe sai selgeks, et taga on camber liiga suur. Rehvid on seest oluliselt kuumemad kui väljast. Keerasin kaldeid natuke tagasi, aga mitte piisavalt. Ei julenud liiga palju reguleerida, kuna ratta kalle mõjutab ka kokku jooksu ja mul ei ole vahendeid, et lihtsasti kokku jooksu seadistada.
Enne kui arugi sain, oli juba lõuna. Lõin käega ja kulutasin teise poole päevast sõitmisele. Punnitasin hirmsasti, aga minu vana rekord jäi purustamata (0.1 aeglasem). Sõidu oskus on kindlasti paranenud ja enese kindlus on kasvanud, aga ilmselt on kulunud rehvid põhi süüdlane. Suhteliselt stabiilselt sõitsin 0.5 sekundi sisse oma ringi ajad (kui liiklusesse kinni ei jäänud, või ise apsakat ei teinud)


IMG_9435 by Tiit Saul, on Flickr

Results by Tiit Saul, on Flickr

Hetkel on suureks probleemiks pidurdamine. Kui liiga kõvasti pidurit suruda, rakendub ABS ja pidurdus teekond kasvab metsikult. Samuti kui käiku alla vahetades eksin vahe gaasiga, lukustub taga ratas, mis paneb ABS tööle. Kui suudan pidurdada täpselt enne ABS rakendumist, siis on täitsa ok. Ma pean kõvasti harjutama pidurdamist, et õiget tunnetust kätte saada.
Uks probleem piduritega on see, et klotsid kuluvad trapetsiks. ja see tekitab pedaali käigu väga pikaks.

IMG_9296 by Tiit Saul, on Flickr

Järgmiseks projektiks on muretsetud wilwood 4 kolviga sadulad. Tegelikult need mul juba pool aastat kapi otsas vedelenud, aga pole veel aega ja viitsimist olnud, et need autole paigaldada.

IMG_8953 by Tiit Saul, on Flickr

IMG_9014 by Tiit Saul, on Flickr
02.06.2020 at 16:00 1 edit. Last edited 02.06.2020 at 16:19 by TiitSaul
lordvampire
BMW E36 Austraalias
quote:
TiitSaul:

Hetkel on suureks probleemiks pidurdamine. Kui liiga kõvasti pidurit suruda, rakendub ABS ja pidurdus teekond kasvab metsikult. Samuti kui käiku alla vahetades eksin vahe gaasiga, lukustub taga ratas, mis paneb ABS tööle. Kui suudan pidurdada täpselt enne ABS rakendumist, siis on täitsa ok. Ma pean kõvasti harjutama pidurdamist, et õiget tunnetust kätte saada.
Uks probleem piduritega on see, et klotsid kuluvad trapetsiks. ja see tekitab pedaali käigu väga pikaks.



Ma kaaluks ikkagi proovimist ilma ABS-ita. Ma ise ka pelgasin alguses, mul kõige suurem argument oli et, et äkki ikka talvel parem, saab juhtida ja keerata jne. Aga irooniaks mul oli auto mis vajas keeramiseks pidurdamist, Celica GT4-l ja sellel see ABS ei jagund kuidagi ja sai vahelt ära võetud ja läks minule palju paremaks, võibolla oleks tahtnud ette-taga regullida natuke aga see oli nagu oli. Järgmisel hobiautol (millel oli juba 400kw Celica GT4-l) ABS-i ei olnud kohe ostes. Ja tagasi ka ehitma seda ei hakanud, nii et PIDI harjuma ka gramm kiiremalt ilma ABS-ita. Nüüd on ilma ABS-ita sõitmine ikka väga suuresti tunda. Eriti talvel on vahe väga tuntav, talvel on see ABS veel eriti saadanast. Ja suvel rajal ka... pole see asi nii hull midagi, kui väga võimsad pidurid pole (ala 12kolviga ja supersuured kettaid koos kõigega sinna juurde) , siis võid 200km/h pealt pidurdades, suure tõenäosusega alustada pidurdamist väga suure jõuga, ja kui hoog vähemaks jääb, siis järgi anda. Ühesõnaga kui ära harjud, siis hakkab hoopis ABS häirima. Aga see on minu 5 kopikat ja IMHO. Eks targemad ja suuremad rinka ässad võivad võibolla natuke asjalikumat juttu rääkida.


EDIT: See BMW 92-l mis mul praegu hobiautoks, see ABS nii häiriv ei ole veel olnud,... nii et jah, eks ajaga tehnika areneb. Aga noh jah... ma pole jõudnud täit potesiaali ka veel sellest autost välja võtta, et 100% ei saa lubada, et on vaja süveneda sellesse teemasse ka sellel autol üks hetk.
02.06.2020 at 22:21 3 edits. Last edited 03.06.2020 at 08:41 by lordvampire
peep
 
Moderator
BMW E36 Austraalias
Pane siis kohe ka pedalbox ja vastav pidurisilinder ilma võimendita. Saab asi lahendatud ühe korraga, muidu jäädki ehitama.
03.06.2020 at 09:09
opentrack.tqhq.ee foorum : Kurvisõiduautod : BMW E36 Austraalias   1 2 3 4 5  
Log in:
Account recovery
 
© tqhq.ee 2000 - 2024.