register | account recovery | profile | help / abiinfo | search
show today's posts | mark all read
NB!
Oled juba tqhq foorumi kasutaja? Su kasutajatunnus ja salasõna kehtivad ka siin foorumis.
Tuleb vaid tqhq foorumist välja logida ja siis ükskõik kummas foorumis uuesti sisse logida.
opentrack.tqhq.ee foorum : Kiiresti sõitmine : Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida   1 2  
Poster Message
Jesper
 
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
Nojah, võidusõidul on võrreldes "kavala tänavasõiduga" veel see väike vahe et kui viimase osas võib lõpmatuseni vaielda et kes või mis on või ei ole õige, siis esimese puhul on terade ja sõkalde eristamine lihtne - lähed EAL-i, ostad 50 krooni eest aastaraamatu, lööd tulemuste koha pealt lahti ja on erinevate arvamuste, seisukohtade ja elufilosoofiate pingerida must valgel olemas.

Kõik need alternatiivsed pingeread lähevad umbes sinna klassi et "ma lausin ükskord karaoket paremini kui Erich Krieger, ausõna".

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
02.06.2010 at 01:05
rolantsik
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
Jah,võidusõitu on võimalik õppida:D
Mingid X aastad tagasi,kui sai ehitatud esimene võidusõidu Honda,siis esimeseks Audru võistlus-trenniks olin suisa veendunud,et auto on ehitatud nii kõva,et edasine on ainult formaalsus.Tänava peal juu polnud mitte ühtegi kiiremat näinud :D
Esimeses trennis juhtus aga nii,et Golfi klassi Golf 1 marki autod sõitsid sirge peal mööda - mõtlesin,et täiesti p__is,kuhu ma olen sattunud :D
Mõtlesin öö otsa oma elu üle järele ja järgmise päeva trennis sõitsin peaaegu sama kiiresti,kui teised.

02.06.2010 at 01:47
Jesper
 
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
:D See "kuhu ma olen sattunud" on kahtlaselt tuttav tunne.

Mul tuli teine level mõtlemises pärast Riias korraliku spinni tegemist eelmisel aastal (tänapäeval seda kutsutakse peene nimega drift), umbes nii et okei, sõitsin just ühest betoonseinast tagaots ees mööda poole meetri kauguselt ja siis peatusin teisest meetri kaugusel, käedjalad on endiselt otsas, süda lööb, plekk on sirge, järelikult pole see Audru kiire kurvi täisgaasiga läbimine ka enam teabmis raske asi (see rohkem lahja auto viga muidugi :D).

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
02.06.2010 at 02:07
rolantsik
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
Teine ja ka suisa kolmas level sai läbitud sel samal esimesel võistlus-nädalavahetusel,kui sai proovitud mõne väga kiire auto sabas läbida Audru "mõnusaid" kohti - kiiret ja "S"-i.
"kiire" sai nii läbi keereldud,et ei saanudki pärast aru õieti,mis juhtus.Tiigini ei jõudnud,kohtunike vall oleks peaaegu pihta saanud :D
"S"-s läks lihtsalt otse,tänase päeva teadmistega ei suuda ka aru saada,miks :D
Ju siis auto oli nii valesti sätitud,et ei vedanud välja.

edit:esimese hooaja kiireim ring võistlustel Audrus 1:03.6
02.06.2010 at 05:17 1 edit. Last edited 02.06.2010 at 05:17 by rolantsik
amblik
 
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
quote:
rolantsik: Teine ja ka suisa kolmas level sai läbitud sel samal esimesel võistlus-nädalavahetusel,kui sai proovitud mõne väga kiire auto sabas läbida Audru "mõnusaid" kohti - kiiret ja "S"-i.
"kiire" sai nii läbi keereldud,et ei saanudki pärast aru õieti,mis juhtus.Tiigini ei jõudnud,kohtunike vall oleks peaaegu pihta saanud :D
"S"-s läks lihtsalt otse,tänase päeva teadmistega ei suuda ka aru saada,miks :D
Ju siis auto oli nii valesti sätitud,et ei vedanud välja.

edit:esimese hooaja kiireim ring võistlustel Audrus 1:03.6



Roland ei lähe arvesse, siin mõeldakse ilmselt siiski terve mõistusega inimeste võimalusi rinkasõitu õppida;)
02.06.2010 at 10:18
Ivalo
 
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
quote:
amblik: Roland ei lähe arvesse, siin mõeldakse ilmselt siiski terve mõistusega inimeste võimalusi rinkasõitu õppida;)

Look who´s talking. :D Ma pakun et kõigil, kes rinkat sõidavad, on tuul veidi latva kõigutanud. :D
02.06.2010 at 11:16
BlueStang
 
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
ikka on:
http://www.e24.ee/?id=269547
02.06.2010 at 12:16
BlueStang
 
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
siin vähe täpsemalt:
http://www.porsche-leipzig.com/de/leipzigangebote/porschedrivingexperience/sportfahrschule/default.aspx
03.06.2010 at 15:06
-XR-
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
Ega see Porsche Leipzig pole nüüd küll kõige õigem koht ringrajasõidu õppimiseks.
Ma arvan, et üks paremaid kohti oleks ikka Skip Barberi kool, kus tasuks kõik levelid läbi käia.
Õpetatakse ikka vormelitega mitte mingite kastidega.

http://www.skipbarber.com/
03.06.2010 at 19:04
BlueStang
 
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
teema jätkuks - erinevate automarkide pakutavatest sõiduvõimalustest
http://www.whatcar.ee/uudiste-artiklid/2612/tahan-kihutada-aga-kus
03.06.2010 at 22:47
devilc
Moderator
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
quote:
-XR-: Ega see Porsche Leipzig pole nüüd küll kõige õigem koht ringrajasõidu õppimiseks.
Ma arvan, et üks paremaid kohti oleks ikka Skip Barberi kool, kus tasuks kõik levelid läbi käia.
Õpetatakse ikka vormelitega mitte mingite kastidega.

http://www.skipbarber.com/
Mitmendal levelil siis ise kah oled?
04.06.2010 at 00:18
-XR-
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
quote:
devilc:
quote:
-XR-: Ega see Porsche Leipzig pole nüüd küll kõige õigem koht ringrajasõidu õppimiseks.
Ma arvan, et üks paremaid kohti oleks ikka Skip Barberi kool, kus tasuks kõik levelid läbi käia.
Õpetatakse ikka vormelitega mitte mingite kastidega.

http://www.skipbarber.com/
Mitmendal levelil siis ise kah oled?

No üks koht on tavalistele inimestele tänavalt, teises õpetatakse ka professionaalseid võidusõitjaid.
Kaks eri asja ikkagi.
Ma pole sinna kahjuks saanud minna.
04.06.2010 at 00:31 2 edits. Last edited 04.06.2010 at 00:35 by -XR-
Jörm
 
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
Barberi juurde pole vaja minna, tule näita Estonia vormeliga taset meile kõigile. Ma võtan autod kaasa ja mõned rallisõbrad kah ja siis on kohe selge kui andekas keegi on. Kas andekus paistab välja 3 trenniga? Võibolla... Aga ei pruugi. Pärnu rajarekord kuulub mehele, kelle suhtes ma esimese hooaja keskel olin lootuse täiesti kaotanud. Töö tegi ahvist inimese ja töö teeb ka inimesest võidusõitja, puhta talendiga võib küla rallidel osaleda küll, aga see on siis harrastussport, tippspordina nõuab see täielikku pühendumist ainult sellele ja seda ei ole enamus meist valmis tegema. Ei naisi, ei ilusaid asju, ei lahedaid pidusid, ainult sport ja treeningud...
Ja on küll võimalik sõitjaid kiiremaks rääkida. Siin pole mingit sortsu ega sõnamise kunsti vaja tunda, vaid tuleb küsida õigeid küsimusi, millele mees ise vastuse leiab. Kui sa oled Bentley raamatud kõik läbi lugenud, siis ei ole see sõnum mitte see, et igal ühel peab olema treener, vaid see, et iga üks saab oma oskusi ja suutlikkust pidevalt edasi arendada, ükskõik mis leveli mees on. Kui selleks on abiline, siis võib see lihtsam olla, kaks pead on kaks pead ja kellegi teisega arutamise käigus tuleb omaenda ajust välja vägagi huvitavaid mõtteid, mis muidu kõigetargemaga lävides sinna peitu jääksid. Ja need kes ütlevad, et enam edasi areneda kusagile ei ole.... noh need võivad nüüd ise mingi nime välja mõelda, mis sellist mõtteviisi kõige paremini iseloomustab.

____________________________
Amper Racing
09.06.2010 at 01:23
-XR-
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
quote:
Jörm: Barberi juurde pole vaja minna, tule näita Estonia vormeliga taset meile kõigile. Ma võtan autod kaasa ja mõned rallisõbrad kah ja siis on kohe selge kui andekas keegi on. Kas andekus paistab välja 3 trenniga? Võibolla... Aga ei pruugi. Pärnu rajarekord kuulub mehele, kelle suhtes ma esimese hooaja keskel olin lootuse täiesti kaotanud. Töö tegi ahvist inimese ja töö teeb ka inimesest võidusõitja, puhta talendiga võib küla rallidel osaleda küll, aga see on siis harrastussport, tippspordina nõuab see täielikku pühendumist ainult sellele ja seda ei ole enamus meist valmis tegema. Ei naisi, ei ilusaid asju, ei lahedaid pidusid, ainult sport ja treeningud...
Ja on küll võimalik sõitjaid kiiremaks rääkida. Siin pole mingit sortsu ega sõnamise kunsti vaja tunda, vaid tuleb küsida õigeid küsimusi, millele mees ise vastuse leiab. Kui sa oled Bentley raamatud kõik läbi lugenud, siis ei ole see sõnum mitte see, et igal ühel peab olema treener, vaid see, et iga üks saab oma oskusi ja suutlikkust pidevalt edasi arendada, ükskõik mis leveli mees on. Kui selleks on abiline, siis võib see lihtsam olla, kaks pead on kaks pead ja kellegi teisega arutamise käigus tuleb omaenda ajust välja vägagi huvitavaid mõtteid, mis muidu kõigetargemaga lävides sinna peitu jääksid. Ja need kes ütlevad, et enam edasi areneda kusagile ei ole.... noh need võivad nüüd ise mingi nime välja mõelda, mis sellist mõtteviisi kõige paremini iseloomustab.

Ära saa valesti aru. Ma ei loonud seda teemat meelega.
Siin tehti split kellegi teise jutu peale, kes ütles et pole võimalik õppida. Ma vaidlesin vastu.
Ma olen tipptegijate autobiograafiaid ka lugenud ja tean, kui rasket tööd nad teevad.

Eks mul kardisõidust ikka ole natuke õppimispraktikat ka külge jäänud.
Vormelisõit mul küll iial ei unune. Olen õnneks saanud Dubai ringrajal võimsuselt Estonia vormeliga sarnase isendiga sõita.
On tõesti täiesti unustamatu kogemus. Dubais on isegi hobikardirada vägagi tasemel.
Seniks kuni majanduslik seis ei võimalda, tuleb sõprade autode ja kartidega radu nautida.

Vaesematel aegadel (räägin enda eest) on sõbra Tony kart Rapla rajal ka piisavalt tore ja adrenaliinirohke ajaviide.
Arvan, et selle roolis õpib sõitmist rohkem kui üleliia võimsa auto roolis.
09.06.2010 at 01:41 1 edit. Last edited 09.06.2010 at 01:43 by -XR-
PlyVal64
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
Alustame sellest, et splitud teema pealkiri on natuke või oluliselt "vildakas" või valeinformatiivne. Õppimine on millegi UUE oskuse/teadmise omandamine. Siiani pole mitte keegi suutnud selgelt lahti kirjutada, MILLISE täiesti uue sõiduvõtte ehk autojuhtimise oskuse on Ta OT'l osaledes ja vahvaid raamatuid/biograafiaid lugedes juurde omandanud. Just ringrajal sõitmise kontekstis. Ma arvan, et me võime kõik juurdeõpitud sõiduvõtteid "libisemiskeeluga" ringrajalt väljastpoolt "muudelt" teekatetelt ridamisi tuua.
Kõik räägivad tegelikult treenimisest, mis on juba õpitud oskuste arendamine. Kogemus, mille käigus lihvitakse sujuvamateks täiesti tavalised algastme autokoolis selgeks õpitud sõiduvõtted.

Ehk õige teema pealkiri peaks olema: "Kas ringrajasõitu treenides (osaledes OT'del) on üldse võimalik algsest kiirusest kiiremaks saada?"

Ja kes siin vastab EI, on lihtsalt idioot. Kui nüüd aga praeguses pealkirjas muuta sõna "ringraja" sõnaga "ralli", siis on kohe raudne JAH. Sest ralli on juba meeskonnasport ja andes inimesele esimest korda ette legendi, ajakaardi või hoopis "noodid", ei tee selline isegi mitte "möh?". Rääkimata sellest tegelasest, kes roolitaha istub... see peab kõigepealt ära õppima hoopis teised võtted, kuigi jah, mitte kuskil ei ole kästud kontraga kurvi minna või pikka kiiret tavalubatust topeltkiirusel läbi libiseda. Võid ju seda tavaolukorras avalikku teed (Eestis on ka kõige pisemal metsateel lubatud 90 km/h!) tavakombel sõita. Oma oskuste ja julguse piiri peal, kusjuures kaardilugeja (tavaliselt abikaasa) ei pea alguses isegi maakaarti lugeda oskama. Õpib ära ja siis... ja see on jälle asi, mida ma absoluutselt täpselt ja põhjalikult tean :lol

Kui sir Stewart treenis May'd, siis ei õppinud viimane ühtegi uut juhtimisvõtet, vaid treenis julgust ja tuletas kaudselt meelde füüsikaseaduste kehtimist. Muidugi tuli muusikule ka õigeid sõiduvõtteid õpetada, sest tema algtase ehk "uue pealkirja põhine" algne kiirus ei olnud "hea", see oli ikka suisa "halb". Lisaks jääb alati teadmatuks küsimus, et kui palju määrab ära konkreetse raja põhjalik tundmine? Mina usun, et suure enamuse. Mida pikem ja keerulisem ,seda kauem tuleb ju seda pähe õppida. Selles suhtes on Sauga suisa ideaalne koht - lühike, lage, rõhtne ja lihtne. Jörmi Estoniad pole just parimad vahendid testimiseks, need lagunevad laiali. Ja midagi TG tuliuute Lianade sarnast ei saa meie oludes loota (vana bemmiront või laibastumas golfII ei lähe arvesse). Aga näiteks vormel Ford oleks päris magus testivahend. (Serõi võiks suisa mõne vanema soetamise peale mõelda!). Auto ei lagune, ei oma aerodünaamikat ja ka liigselt võimsust ning olles ikka päris ürgaegne monotüüp, peaks nende jooksutamine suhteliselt mõistlik olema. Proffide poolt on ju mingiks hetkeks ette sõidetud "target time" ja siis meiesugused peavad ilma igasuguse erikoolituseta mingi protsendi sisse mahtuma, et saada hindeks "hea", "keskmine" või "halb". See oleks päris põnev teada saada, kui kiiried siis meie profid tegelikult on :D Igastahes Kilu ei saanud oma võistlusautoga mul küll eest ära ja Jörmi off-road-seades alajõuline 21 ei ole miski kiire pill (aga annab sellise elamuse, et ma "salaja" ikka vahetevahel vaatan vormelite müügipakkumisi, nii hobiks mõni kord aastas oleks ju mõnus Saugal teisipäevakut teha). See, et Kilu sõitis mootorit sisse, pole ka vabandus: proff kaks korda kiirema autoga peaks isegi poole gaasiga eest kaduma aga tuli hoopis mul tagasirgel mööda sõita.

Seega tuleb minu räigest pessimismist aru saada - no ei ole veel suutnud ükski rinkamees muljet avaldada. See "kiba kiirem" on normaalne mitte "eriline" aga kurat MM-rallimehe kõrval 3 kilti metsavahel... siis saad aru, et ikka ei oska seda asja ja munad ka nii pisikesed. Seal räägime kiiruse erinevusest ehk ajavahest 25+% aga seuhkest meest tahaks oma silmaga kaeda, kes "minu" autoga suudaks "minust" Saugal kasvõi 10% kiirem olla. Mõiste "mina" ehk siis normaalselte sõiduoskustega inimene ringrajal. Ehk siis umbes selline mees, kes võtab Ruslani IZi ja sõidab sellega 1:13 :D:D:D On ju naerukoht? Aga neid mehi, kes Ruslanist/Darjast Mossedega lumel/kruusal PALJU kiiremad on, tean kuhja kaupa ja Ruslan ei ole just aeglane poiss rajal.

Minu kokkuvõte: punnitate liiga palju oma teooriatega, millest pole suurt sittagi ringrajal kasu. Selle asemel sõitke ja alles siis, kui pole sama autoga juba paarkümmend ringi oma rekordile ligilähedalegi saanud, hakake teoretiseerima. Vaat alles siis on kusagil see ükskord kogemata välja tulnud ring peidus, mis tuleks tarkade abiga üles leida. Sinnamaani õppige lihtsalt tavalist autojuhtimist.
09.06.2010 at 13:28
uzzac
 
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
Kui ma ei teaks, et eelmise posti autori näol on tegemist meesterahvaga, pakuks ma välimuselt sellist tegelast autoriks.


09.06.2010 at 13:53
I.V.B
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
:)

Kellegil on mingi paari kogemuse põhjal suured illusioonid tekkinud... Oleks huvitav näha PlyVal64' heel n toe ja trail braking tehnikat mida talle juba autokoolis õpetati.

BTW, see 10% kiirem aeg Saugal tähendab sõltuvalt Sinu poolt sõidetud ajast (eeldan et 1.00 ja 1.10 vahele) kusagil 6-7 sekundit kiiremat ringiaega ja see on suht valgusaasta ja lahutab võrdsete autode (Sinu auto) puhul püramiidi tippu kuuluvat sõitjat tavalisest autojuhist. (Võib-olla pole Sinu autoga üldse võimalik 10% kiirem ollagi isegi siis kui Schumacher või Ayrton Senna vaim roolis oleks, samas Kuismanen oleks oma Viperiga Sinust sama Viperi roolis 20% kiirem ilma probleemideta sest selle autoga sõitmisel autokoolist kindlasti ei piisa ja tuleb pisut rohkem teada ja osata).

Palju olekseid ja polekseid, aga üks mis kindel - võidusõitjate püramiid on väga terav.
09.06.2010 at 15:38
Jesper
 
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
Hääh, nüüd astusid raudselt ämbrisse, neile eelmise generatsiooni tüüpidele ju õpetati sõitu mingi Gaz veoautoga kus tuli igal käiguvahetusel stiilis sidurit vajutada, pidurdada, gaasi anda, käiku vahetada, veel pidurdada, veel gaasi anda, uuesti pidurdada, veel sidurdada, teist korda käiku vahetada, sidurdada ja lausuda simsalabimm-abrakadabra, et saaks näiteks kolmanda asemel neljanda käigu sisse :D

Samas noorus on täiesti hukas, võtame kasvõi Kaspari, ei ta sidurda ega pidurda ega otsi järgmist käiku tagurpidi-dogleg-Y-pattern kastist, lihtsalt lükkab kangi nõks edasi ja pauhh uus käik sees. Barbaarsus täielik.

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
09.06.2010 at 15:46
rolantsik
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
Plyval64 on paar asja endale suht imelikult selgeks teinud:
1.Ringrajal käibki viimaste sekundite püüdmine.Siin ei olegi võimalik rääkida mingisugusest 10 % ajavahest.Suurematel võistlustel ei saagi peale,kui jääd juba niipalju maha kiiremast.Kusjuures samal ajal käib võitlus mees-mehe vastu kohtade pärast.
Tõestuseks võin Sulle mingi aja ette sõita Audrus,vaata mitu aastat aega läheb,kui sinnamaani jõuad :D
2.Metsavahel sõitmine on ok,eriti MM võistlustel PIDEVALT osalenud mehe kõrval.Pole metsavahel sõitmine mullegi võõras,õigemini sealt saigi peale hakatud :)
Boonuseks võin Sulle lubada,et võin ka sõitu teha metsavahel :D
Pesula pärastiseks auto istme pesuks valin mina :D:D:D
Ja kiiruse erinevus rallil on ju puhtalt autos kinni.
09.06.2010 at 15:46 1 edit. Last edited 09.06.2010 at 15:47 by rolantsik
I.V.B
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
quote:
Jesper: Hääh, nüüd astusid raudselt ämbrisse, neile eelmise generatsiooni tüüpidele ju õpetati sõitu mingi Gaz veoautoga kus tuli igal käiguvahetusel stiilis sidurit vajutada, pidurdada, gaasi anda, käiku vahetada, veel pidurdada, veel gaasi anda, uuesti pidurdada, veel sidurdada, teist korda käiku vahetada, sidurdada ja lausuda simsalabimm-abrakadabra, et saaks näiteks kolmanda asemel neljanda käigu sisse :D

Astusin jah....ei tulnud meeldegi, et kunagi pea kõik nende Gaz veokatega lube tegid. Väga võimalik, et meie hulgas siiski on kaotsi läinud derekbell. Oleme parem vait! :D
09.06.2010 at 16:07
Jörm
 
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
Priit Veski kommentaaride kohta ei olegi mõtet midagi öelda. Eks inimene peab ikkagi õigeks seda mis ühtib tema arusaamadega ja valeks seda mis ei ühti. Seega, need inimesed, kes on aastaid ringraja sporti teinud, on lihtsalt lollid ja saamatud ning need kes jagavad Priidu seisukohtasid võivad teha oma klubi ja sellele ka veebilehe: minaolenjubasündidesniikõvamees.com. Sealjuures on klubi põhikirja esimene punkt: klubi liikmed peavad alati kõvatama, aga ei tohi kunagi reaalsetes võistlussituatsioonides oma oskusi näidata. Ja nii saavad rumalad ja andetud võidusõitjad rahulikult oma oskusi ja teadmisi edasi lihvida, sest nad teavad, et nii kõvale tasemele kui uus klubi, ei küündi nad niikuinii mitte kunagi. Neile pole seda lihtsalt antud.

____________________________
Amper Racing
10.06.2010 at 10:30
Cardo
 
Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida
Kui te julgete hr. Priidule sellist kommentaariumit kirjutada, paneb ta teid peagi avalikku häbiposti ja jookseb oma jüngritega ümber selle ja peab suurt pidu. @ see mees ju ei eksi kunagi.
10.06.2010 at 10:33
opentrack.tqhq.ee foorum : Kiiresti sõitmine : Kas ringrajasõitu on üldse võimalik õppida   1 2  
Log in:
Account recovery
 
© tqhq.ee 2000 - 2024.