register | account recovery | profile | help / abiinfo | search
show today's posts | mark all read
NB!
Oled juba tqhq foorumi kasutaja? Su kasutajatunnus ja salasõna kehtivad ka siin foorumis.
Tuleb vaid tqhq foorumist välja logida ja siis ükskõik kummas foorumis uuesti sisse logida.
opentrack.tqhq.ee foorum : BMW 325 Cup : Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.   1 2 3 4 5  
Poster Message
joonas
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
Olen ise mõlnud BMW Cup-il osalemise peale, kuid hetkel ei ole see majanduslikult võimalik. Ühe tõkkena tundub aina jõudsamalt arenevad aerodünaamilised lahendused. Arvatavasti on enamus kiirusest siiski juhis kinni, kuid see, et mõnel masinal on küljes päris muljetavaldavad tiivad ja splitterid tekitab tunde, et ise garaaži nurgas midagi sellist ei suuda valmis teha. Kui isegi suudan, siis jääb vähem aega ja ressurssi auto ettevalmistamiseks ja nii tuleb palju katkestamiseid ning kokkuvõttes saab vähe sõita.

See on mingil määral reeglimuudatuste teemas OT, kuid kaaluda tasuks seda, kas tegmist on auto ehitamise klassiga või sõitmise klassiga. Kui ehitamisel on suur osakaal, siis võidavad need, kellel on rohkem raha või vähemalt tundub, et auto ehitamine läheb väga kalliks.

Selles klassis võiks pigem arendada vastupidavust tõstvaid (kulusid vähendavaid) täiendusi, et saaks rohkem sõita.

Ma ei leidnud ühtegi teist teemat, kuhu see postitus oleks sobinud. Vajadusel võib selle ka siit kustutada. Vabandan juba ette :)



____________________________
Joonas 88' Porsche 944S
21.09.2009 at 23:32 1 edit. Last edited 21.09.2009 at 23:45 by joonas
Jesper
 
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
quote:
peep: Jesper, saan ma õigesti aru, et Sina eelistad vastupidiselt minu nägemusele kirjutada väga täpsed reeglid ja siis neid 100% jõustada ?
Ei, mind põhimõtteliselt täitsa rahuldab praegune aumeeste mäng, ja preemiakaalude mõttele sai nõusolevalt kaasa mõmisetud juba 2007 kevadel vms. Aga noh kui ma korraks üritan kujutleda et mul pole autot ja ma pole selle reeglite piirideni modimise peale just 5 kuud oma elust ohverdanud :D ja tahaks protestida, siis kohati on seda üpris raske teha, reeglid ütlevad et "vaba" aga Lauri ütleb Ringrajakomitees et "kuni 8mm" ;) Hetkel veel ei ole suuremat probleemi muidugi, aga hetkel ei ole nagu üldse suuremaid probleeme, rohkem finetuning kõik.

Aga eks ma esinen veidi konkreetsemas vormis täpsustusettepanekutega koosolekul.

Mõned padupraktilised asjad veel:
* HANS? Nagu ma Ringrajakomitee protokollist aru saan, siis seda kohustust järgmine hooaeg veel ei tule?
* Enamikel kustutussüsteemidel saab nüüd 2a täis tootmisest, mis nendega edasi saab? Kas kuskil on nimekiri EALi poolt aktsepteeritud kontrollijatest, mis on kontrolli hind?

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
22.09.2009 at 00:36 1 edit. Last edited 22.09.2009 at 01:04 by Jesper
Jesper
 
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
quote:
joonas: Ühe tõkkena tundub aina jõudsamalt arenevad aerodünaamilised lahendused.

Eiei, aerot nüüd küll mingil juhul piirama ei tohi hakata :D

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
22.09.2009 at 00:48
peep
 
Moderator
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
k
quote:
joonas: Olen ise mõlnud BMW Cup-il osalemise peale, kuid hetkel ei ole see majanduslikult võimalik. Ühe tõkkena tundub aina jõudsamalt arenevad aerodünaamilised lahendused. Arvatavasti on enamus kiirusest siiski juhis kinni, kuid see, et mõnel masinal on küljes päris muljetavaldavad tiivad ja splitterid tekitab tunde, et ise garaaži nurgas midagi sellist ei suuda valmis teha. Kui isegi suudan, siis jääb vähem aega ja ressurssi auto ettevalmistamiseks ja nii tuleb palju katkestamiseid ning kokkuvõttes saab vähe sõita.

See on mingil määral reeglimuudatuste teemas OT, kuid kaaluda tasuks seda, kas tegmist on auto ehitamise klassiga või sõitmise klassiga. Kui ehitamisel on suur osakaal, siis võidavad need, kellel on rohkem raha või vähemalt tundub, et auto ehitamine läheb väga kalliks.

Selles klassis võiks pigem arendada vastupidavust tõstvaid (kulusid vähendavaid) täiendusi, et saaks rohkem sõita.

Mis aerodünaamikat puudutab, siis see sai omal ajal valitud just põhjusel, et oleks vähemalt illusioon võidusõiduautost.;) Ma ise arvan, et 99 % neist "eri"lahendustest on sõidukiiruse osas tähtsusetud. Enamus kasutab sama esistanget ja splitterit, mida saab suht soodsalt Eiki käest osta. Need tagatiivad on rohkem stiili küsimus. Enamusel on ju mingi suvaline kühvel seal või siis teadusavastus, mida Nobeli preemia zürii pole lihtsalt veel jõudnud preemiaga tunnustada aga vahet ei tundu väga olema.

See klass on nii sõitmise klass kui vähegi olla annab. Autod on väga hästi vastu pidanud ja enamusel on sama kiirus heal päeval. Sportlikku edu on saavutanud need võistlejad, kes on suutnud vajalikul hetkel maksimumi teha. Tean seda, sest alati kui ma ise pole seda suutnud, siis lihtsalt mõnes rajalõigus jäi max võtmata või olid rattad kogemata viltu all või mõtted mujal vms.:D

Mis puudutab selles sarjas osalemise hinda, siis see on oluliselt kallim, kui rajapäevadel sõitmine ja selles osas muudatust ei paista. Juba osavõtutasud on palju suuremad, samuti tuleb sõidu km rohkem kui OT'l. Ning loomulikult tuleb rohkem panustada tehnika tomimisse ehk katkestamisi või kehvas tehnilises seisukorras autoga osalemist ei saa endale lubada.

BMW klass pole alternatiiv rajapäevadele, vaid ta peaks olema loomulikuks valikuks inimesele, kes soovib rajapäevadelt liikuda edasi sportringrajale. Vahe on neil suur panustamisvajaduse osas aga võin kinnitada, et tagasi annab võidusõit veel rohkem ehk see on tasuv investeering.:)
22.09.2009 at 08:09
spark
 
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
quote:
joonas: See on mingil määral reeglimuudatuste teemas OT, kuid kaaluda tasuks seda, kas tegmist on auto ehitamise klassiga või sõitmise klassiga. Kui ehitamisel on suur osakaal, siis võidavad need, kellel on rohkem raha või vähemalt tundub, et auto ehitamine läheb väga kalliks.


Mäletan mosseliiga aegu ... kus mingil viiliti ja puuriti kõike mida andis (tänapäevaga pole enam kursis)
Pakun välja - minu kui passiivse võidsõitja nägemuse, et aerodünaamika jms. ehitus käest ära ei läheks

Leppige kokku splitterite ja tagatiibade jm. spoilerite hinnad.
Kui keegi teebki mingi kalli "imelahenduse", siis peaks ta olema valmis neid kõikidele osavõtjatele (kes soovivad) tarnima etteantud "madala" hinnaga.

____________________________
Seitsekümmend Viis
22.09.2009 at 14:29
Juhan Tuhk
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
Kustutussüsteemist: nimekirja EALil ei ole, seda tuleb uurida toote maaletooja kaudu. Võimalik, et ka mõnel kodukal on vastav inff üleval. Üksikud tootjad ei luba üldse oma toodete "eluaega" pikendada.
Enamikel on see siiski võimalik, aga ainult tootja poolt volitatud kontoris. Üldjuhul asub lähim Soomes või Baltikumist kaugemal mandri-Euroopas. Lätlased käisid suvel Sparco süsteemi Soomes kontrollimas, hind 200.- EURi.
23.09.2009 at 20:14
Jesper
 
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
Nojah, 200EUR pluss transport (ilmselt kirves, sest kustuti loetakse mingiks plahvatusohtlikuks veoseks vms) on kontroll ja 5430.- on tutikas :) Lico süsteemist siis jutt, mis ilmselt võrdub Sparcoga sellistes küsimustes.

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
23.09.2009 at 20:28
peep
 
Moderator
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
Aerodünaamika osas on mulle ainus küsimärk see põhjaalune plaat. Kas ta midagi annab või mitte on eraldi küsimus aga igatahes on tegu "töömahuka" modifikatsiooniga, sest ta kipub kasutades viga saama ja see pole splitteri riba vahetamine spoileri allservas. ja ega sellise ehitamine ka päris poole tunni töö ole. Töömahukus auto ehitamisel/jooksutamisel on see, mida me peaks üritama vältida ja mingit töökindlusega seotud põhjust sellist plaati kasutada ei ole tegelikult. Karterit kaitseb rist väga edukalt.

Kui edukuskaalude idee ei leia positiivset vastukaja, siis peaks kuidagi paremini kindlaks määrama, et kes ohjab n.ö. loomingulist lähenemist reeglitele ilma, et pidevat kisa sellest tekkiks ? Kui hetkel paljud võistlejad sõidavad ilma roolivõimuta, siis miks ei ole juba vaba rihmataraste diameeter ? Ja kuna kasutusel on modifitseeritud õhu sisselasked, siis miks ei või lihtsalt koonusfiltrit kasutada ? Jälle, vaeva ja raha kuluks sama palju ning oleks vähemalt kõigile ühetaoline. Meil ju prioriteet on sama kiired autod, mitte mingid konkreetsed ringiajad.

Samas mulle tundub, et standard oleks parem sarja jaoks aga siis peaks see kõigil ka nii olema ja keegi sõltumatu isik peaks seda jälgima.
24.09.2009 at 16:44
Jesper
 
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
Ristil on ikka päris valus hind ka.

Roolivõimendi ja sisselaske modimist hetke reeglid küll ette ei näe, esimene on ilmselt maitseasi aga teine on imho küll väga põhimõtteline muutus.

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
24.09.2009 at 17:24
peep
 
Moderator
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
Peast ei mäleta aga rist eriti kallis küll ei olnud. Lisaks ta reaalselt kaitseb karterit, kui üle äärekivi paned. Vineerid/plekid seda ei suuda ehk selles funktsionaalsuses ei saa neid võrrelda.

Mis ümberehitusi puudutab, siis selliste muudatustega autod on ju reaalselt rajal. Lihtsalt nüüd on küsimus, et kas ei tee midagi, lubame need muudatused, lubame midagi loogilisemat või kasutame ikkagi originaali ? Viimane variant nõuab järelvalvet.
24.09.2009 at 17:58
Jesper
 
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
2200.- oli uus rist, ma ei tea, võibolla kasutatuid liigub ka. Vineertahvel maksis alla 300.- ja mingi 100.- läks igasugu sprayde, mutrite, õlle jms peale.

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
24.09.2009 at 18:08
peep
 
Moderator
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
Kui Sa nüüd reegleid loed, siis saad ehk aru, miks ma seda risti üldse mainisin. Loe kõigepealt punkti 3.2 ja ütle, kuskohas seal on kirjas, et vineeri võib paigaldada, kui aerodünaamilist elementi ? Pigem on see selgesõnaliselt keelatud.

Siis loe punkti 3.1.6. Minu hinnangul toetavad kõik, kes neid aerodünaamilisi lisasid põhja alla on installinud, sellele punktile. Rohkem ma variante ei näe. Ja nüüd siis mõtle, kas Sa soovid reaalselt mootori põhja kaitsta (see on lubatud ka ilma ristita aga rist teeb head tööd ja 2 k. ei ole uskumatult kallis) või midagi muud ?

Siin ei aita tähtede närimine foorumis, mis on põhjakaitse ja mis ei ole, peab olema keegi, kellel on õigus asjale peale vaadata ja otsustada ning kelle otsus on kohustuslik. Üldjuhul teevad kõige suuremat kisa need, kes püüavad edu saavutada mingit punkti tõlgendades.

Mis roolivõimu puutub, siis see ei ole ju maitseasi. Reegel seda keelab ja võib eeldada, et mingi eelise ta annab, sest tuleb vähem lisaagregaate käitada. Sama efekti annavad modifitseeritud rihmarattad ehk miks nad siis keelatud on ?
24.09.2009 at 18:20
Jesper
 
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
3.2.1 Esispoiler lubatud, see ei tohi välja ulatuda auto perimeetrist pealtvaates kaugemale kui 15 cm.
3.2.2 Spoilerite paigaldamisel peab jälgima, et need ei tohi puutuda maad, kui autol on mõlemad ühe poole rehvid tühjad. /--/ Spoilerid peavad eestvaates mahtuma auto kere projektsiooni.

Kuna mingeid muid nõudmisi spoilerile ei ole, kaasa arvatud materjali osas, ja terve mõistus ütleb, et kui asi on lubatud siis on lubatud teda ka funktsionaalselt kinnitada, siis kinnitub minu spoiler nelja kronsteini külge, millest kaks on esistange esiserva all ja kaks mootorialuse tala all. Sealsamas tala all spoiler ka lõppeb. Ma ei kujuta ausalt öeldes ette funktsionaalset 15cm perimeetrist kaugemale ulatuvat spoilerit, mida oleks võimalik kinnitada ainult stange alaserva külge, see 15cm perimeetrist tähendab mitte-M stange puhul 25-30cm stange alaservast. Karterit minu pregune lahendus ei kaitse, osalt selle pärast et seda ei saaks lugeda põhjakaitsmeks (mis ei tohi eest välja ulatuda) ja osalt selle pärast, et mul ei juhtunud kuumakindlat teipi käepärast olema. Samas ma ei näe põhjust miks ei võiks ka karteri kaitse sellest samast vineerist olla, pool maailma võidusõiduautodest on vineerist põhjadega just selle pärast et ta summutab piisava paksuse korral väga hästi energiat ja on üliodav asendada.

Samas mina ei julgeks protestida kellegi vastu, kelle spoiler näiteks tuleseinani ulatub, sest reeglid ei täpsusta põhja mõistet. Autopõhi on ühe võimaliku definitsiooni järgi ala esimesest teljest tagumise teljeni, teise võimaliku definitsiooni järgi ala esimesest tuleseinast tagumise stangeni ja kolmas võimalus on et ühe stange alaservast teiseni, tõenäoliselt on veel variante :)

Mina lubaks karterit kaitsta misiganes materjaliga ja käsitleks printsipiaalset aero lubamise/keelamise küsimust üldse eraldi.

PS. Loomulikult ma ei pretendeeri siin postituses mingile erapooletusele või laiale silmaringile. Korraga ei saa kahel toolil istuda ;)

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
24.09.2009 at 18:50 2 edits. Last edited 24.09.2009 at 19:05 by Jesper
peep
 
Moderator
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
Üldiselt jutt ei ole ühestki konkreetsest autost hetkel, hooaeg on läbi ja minevik.

Tüüpiline näide laada korras asja arutamise ebaefektiivsusest on Sinu autopõhja definitsioon - lihtne on sisse tuua uusi väiteid ja juttu laiali viia. Lõpmatult võib argumente tuua miks mingi asi on lubatud, sest "see pole täpselt kirjas" või "teisiti ei saa" jne.

Minu jaoks meil omavahel puhtalt otsustamise koht, kas me sõidame selles sarjas võidu või üritame teineteisest targemad olla reeglite tõlgendamisel ? Viimane on muidugi ahvatlev aga alati on keegi veel targem, kuni enamus saab aru, kui lollid nad on ja lähevad kuhugi mujale endasuguseid otsima.

Põgusalt USA sarnaste sarjade käekäike jälgides näib, et edukalt funktsioneerivad need sarjad, kes ei ürita mingeid hüpertäpseid reegleid kirjutada, vaid need kelle eestvedajatel on kindel visioon, milleks see sari eksisteerib ja kes seda järjekindlalt ellu suudavad viia. Vahel võivad mõned inimesed uksi paugutades lahkuda kuid enamus saab aru, milles point on. Sealmaal muidugi on inimestel silmaring ühistegevuse osas ka laiem tänu pikkadele kogemustele.

24.09.2009 at 19:16
Jesper
 
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
Ma olen sajaga nõus su põhimõtetega, aga mulle jääb pehmelt öeldes häguseks see protsess, mille käigus võetakse reeglite tõlgendajalt ära reeglite tõlgendamise isu. Või noh, üks võimalik asjade käik sai nende pedaalidega seoses läbi mängitud muidugi :)

Arvesta ka sellega, et EMV on avatud absoluutselt kõigile, seega see et me kõik veel üksteisele tere ütleme jne on taevast kukkunud õnnistus, väga mitmetes Eestis peetavates autospordisarjades on mõnevõrra teistsugune õhkkond.

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
24.09.2009 at 20:10
rolantsik
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
Kuna need reeglid,mis seletaksid kõik lahti punkt punktilt koosnevad tõenäeoliselt ca 100-st lehest,siis teeks sellise ettepaneku:

1)Mootori,juhtaju ja toitesüsteemi rikkumised kuulutada räigeteks rikkumisteks ja sanktsioonid tuleks neile rikkumistele eraldi välja mõelda.

2)Kui võistlustel tekib mõne reeglite tõlgendusega probleem,siis koostatakse kiirkorras komisjon,kes otsustab siis antud asja reeglite pärasuse ja jätkamise küsimuse.Komisjoni kuuluks klassivanem ja kaks loosiga valitud sõitjat(esindajat)
24.09.2009 at 20:11
Wolle
  
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
quote:
rolantsik: 2)Kui võistlustel tekib mõne reeglite tõlgendusega probleem,siis koostatakse kiirkorras komisjon,kes otsustab siis antud asja reeglite pärasuse ja jätkamise küsimuse.Komisjoni kuuluks klassivanem ja kaks loosiga valitud sõitjat(esindajat)

Pole küll antud klassiga kuidagi seotud ega vist saa ka.
Samas tekkis küsimus, et kui üks (loosiga valitud) võistleja osutub selleks selle peale kaevatakse või kui näiteks klassivanem otsustab antud klassi sõitma hakata (ei tea kas see on reeglites paika pandud) mis sel juhul saab?

____________________________
Maalt ja mälestusega hobusest

Ford. At least they circled the problem.
24.09.2009 at 23:10
rolantsik
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
Klassivanem ei tohiks minu arvamuse kohaselt olla sõitja ja tegelikult olla ka mõne teami pealik.

Ja probleemide aluseks oleva auto sõitja(esindaja) ei osale loosis.Tema ülesanne oleks anda seletusi.
25.09.2009 at 09:46
matrix
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
Siis meie klassivanem on ainuke kes hetkel sellistele nõudmistele vastab .

25.09.2009 at 12:00
hall
 
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
quote:
rolantsik: Klassivanem ei tohiks minu arvamuse kohaselt olla sõitja ja tegelikult olla ka mõne teami pealik.



Nojah, arvestades seda, et meie kohalik rinkasõit püsib entusiasmil, on keeruline leida seda entusiasti kui teda ei motiveeri ise sõitmine või oma teami liikmete sõitmine. Teoorias on võimalik ka see, et sarja eestvedaja/klassivanem on motiveeritud rahaliselt (nagu nt Huttunen Soome SM-rata sarja vedades ja sealt raha teenides), aga meie mahtude juures on keeruline selle võimalikkust näha. Või noh, sõitjad võivad ju kokku leppida, et nad palkavad ise sõtlumatu klassivanema, kelle tasu on seotud konkreetsete tulemustega (nt seotud osalevate autode/sõitjate arvuga). Tasustamise pluss on kindlasti see, et see annab võimaluse nõuda ka tulemusi.

____________________________
Porsche Ring - ilmselt parim ringrada Põhjamaades.

CityKart - sisekardikeskus Pärnu kesklinnas.
25.09.2009 at 12:36
rolantsik
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
Ega see olekski ideaalvariant,kui asja ajaks erapooletu inimene.
26.09.2009 at 20:19
Umbertto
 
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
Aeg on nüüd oma konkreetsed mõtted reeglite muudatuste osas teatavaks teha, sest nädala pärast peaks ju arutelu algama.

Kuna olen üle ühe korra kurvides (liiga) kiire olnud, siis siit järgmine punkt tehnilisse, mis peaks ohutust suurendama:
"3.1.12 Põhjaalused piduri- ja kütusetorud on lubatud katta max 20 cm laiuse lehtmaterjalist kattega, mis ei ulatu torude auto keresse sisenemise ja kerest väljumise kohast üle rohkem kui 5 cm"
Usun, et selline lahendus pakub üle äärekivide sõites torudele (=tulekahju- või pidurite kadumise oht) rohkem kaitset kui need paar klambrit mis seal stokina on.
01.10.2009 at 18:55
Ivalo
 
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
Mul vähemalt esialgu sama mure nende äärekividega :) ja näha on et torud on juba pihta saanud, seega tunduks selline täiendus täiesti asjakohane.
01.10.2009 at 22:36
amblik
 
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
Minu meelest võiks piduritorud hoopis salongi viia, kuna minul plaanis neid vahetama hakata talvel ja tõeliselt tüütu on sellepärast paaki eemaldama hakata.
02.10.2009 at 08:47
rlracing
Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.
Piduritorude salongi viimisega on lihtne,neid on kerge installida.
Kütusetorudega on keerulisem,need peavad olema metallrüüsiga ja keermestatud ühendustega läbi kere viies.
Plekiga kattes põhja all on nende vigastuse oht ikka olemas.
Variant on olemasolevad kütusetorud tõsta kardaanitunneli küljeseinale põhja all-sellisel juhul saab kasutada olemasolevaid originaaltorusid ja jäävad kulutused väiksemaks,samas on nad kaitstud !!
02.10.2009 at 09:51
opentrack.tqhq.ee foorum : BMW 325 Cup : Reeglimuudatused ja täpsustused 2010 aastaks.   1 2 3 4 5  
Log in:
Account recovery
 
© tqhq.ee 2000 - 2024.