register | account recovery | profile | help / abiinfo | search
show today's posts | mark all read
NB!
Oled juba tqhq foorumi kasutaja? Su kasutajatunnus ja salasõna kehtivad ka siin foorumis.
Tuleb vaid tqhq foorumist välja logida ja siis ükskõik kummas foorumis uuesti sisse logida.
opentrack.tqhq.ee foorum : Vaba rada : Diisel?   1 2 3  
Poster Message
KaroK
Diisel?
quote:
Jesper:...idee oli näidata käppelt tipp-diisli graafikute kuju võrdlust tipp-bensuka omadega, et nagu minuarust on suht sama kujuga.


On küll sarnane graafik jah, aga ühel on piiraja 7000 p/min juures ja teisel 4700 p/min.
17.12.2008 at 20:11
Jesper
 
Diisel?
Khm, kas teeme nüüd selle arutelu ka siia või? Ise veel reklaamid dünopingi teenust... :)

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
17.12.2008 at 20:21 1 edit. Last edited 17.12.2008 at 20:23 by Jesper
KaroK
Diisel?
quote:
Jesper: Khm, kas teeme nüüd selle arutelu ka siia või? Ise veel reklaamid dünopingi teenust... :)

Ja see arutelu ? See ongi ju praegu arutelu.

Dünopinki ei reklaami, see on pigem teadaanne.
17.12.2008 at 20:49
Jesper
 
Diisel?
See on kõigi maailma autofoorumite vaidlusteemade daddy, mille nime peale ma igaks juhuks ei julge isegi mitte mõelda :) Seetõttu ma loobun ka oma seisukoha edasisest põhjendamisest, võiks parem lahedatest rinkasõidukõlbulikest diiselautodest ja -mootoritest rääkida.

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
17.12.2008 at 20:56
raimo_r
Diisel?
Pole sellel diislil häda midagi. Seat võitis ju diisliga FIA World Touring Car Championship (WTCC) sarja ja LeMansis võidutsevad juba mitu aastat diislid.

Kui bemmidest rääkida, siis 335i twin turbo on 225kW ja 335d twin turbo on 210kW. Ainult diislit ei saa tehaseautona manuaaliga.
Bensukas võib rohkem pöördeid teha aga kui sarnase võimsuse saab madalamate pööretega, siis on see efektiivsem.

Näiteks juba esimese generatsiooni 3.0 diislist sai chipitult juurde +45hj ja +170Nm. Millised võidusõidumootorid on, seda võib vaid aimata. Kui mälu numbritega ei peta, siis saksamaal on ühest võidusõidu projektikast saadud 350hj ja 800Nm.

____________________________
igapäevasõiduk 4.8 V8 367hj, pühapäevasõiduk 3.2 R6 343hj
17.12.2008 at 21:10
hall
 
Diisel?
Mulle tundub kombinatsioon veidi chipitud kaasaegne TDI + bensuka close-ratio-käigukast üsna huvitav kombinatsioon. Kui keegi eraldaks praegu volkari TDI mootori, siis võiks rajasõidu diiselvolkari kohe valmis teha, sest ülejäänu on mul põhimõtteliselt olemas, vaja ainult kokku panna. On kopereerumishuvilisi?

____________________________
Porsche Ring - ilmselt parim ringrada Põhjamaades.

CityKart - sisekardikeskus Pärnu kesklinnas.
17.12.2008 at 21:25
KaroK
Diisel?
Diislitest on võimalik päris viisakalt jõudu saada, kuid tulemuseks on talumatud heitgaasid:

17.12.2008 at 21:38
Taavi
Diisel?
quote:
raimo_r: Pole sellel diislil häda midagi. Seat võitis ju diisliga FIA World Touring Car Championship (WTCC) sarja ja LeMansis võidutsevad juba mitu aastat diislid.

Kui bemmidest rääkida, siis 335i twin turbo on 225kW ja 335d twin turbo on 210kW. Ainult diislit ei saa tehaseautona manuaaliga.
Bensukas võib rohkem pöördeid teha aga kui sarnase võimsuse saab madalamate pööretega, siis on see efektiivsem.

Näiteks juba esimese generatsiooni 3.0 diislist sai chipitult juurde +45hj ja +170Nm. Millised võidusõidumootorid on, seda võib vaid aimata. Kui mälu numbritega ei peta, siis saksamaal on ühest võidusõidu projektikast saadud 350hj ja 800Nm.

Pigem on asi kasulikus pöörete vahemiku laiuses, mis on bensukal kaks korda laiem. Chippide võrdlusega on nii, et korraliku 98 kütusega dynob tehasest 306hj 335i mootorist 400hj ja 550Nm.
Esimese põlve 335i oli 225kw ja 335d 200kW. Praegu on mõlemad uuenduse saanud, diisel on 210kW ja bensukas 240kW (740i).

Siit ka jõuame Le Mans'ini. Näha on, et tänapäeva moodsatel turbodiislitel ja turbobensukatel sama töömahu juures erilist võimsuse vahet ei ole. Ehk olen küünik, aga diisli võidukäik Le Mans'is on puhtalt Audi alustatud marketingi projekt. Võib vaid oletada kust suutis FIA välja mõelda sellised reeglid, et Le Mansi turbobensuka töömaht on piiratud 4 liitriga ja turbodiislil 5.5 liitriga. Edasised kommentaarid on vast mõttetud :)
17.12.2008 at 21:43
raimo_r
Diisel?
Ma ei kuuluta siin mingit diisli ülemuslikkust. Kuna võidusõiduauto koosneb erinevatest komponentidest, siis on võimalik ka diiselmootoriga autot kiireks ehitada. Mootor ei ole ju otse rataste küljes, vahepeal on ka käigukast ja peaülekanne.
Neid graafikuid on tore vaadata hoopis niipidi: kui bensukas on 400Nm alates 1300 kuni 5000 pööret, siis diisli graafikul on 400Nm+ kuskil ~1200 kuni 4300 pöörde vahel.

LeMansi reeglid on jah veidi diisli poole kaldu, neid vist (järgmiseks hooajaks?) ka muudetakse.
Aga mis siis SEATi WTCC võitu selgitab? Mis marketing või kahtlane reegel seal on?

Leon TDI ~280hj
Pole ka mingit tossupilve :)

____________________________
igapäevasõiduk 4.8 V8 367hj, pühapäevasõiduk 3.2 R6 343hj
17.12.2008 at 22:17
Jesper
 
Diisel?
quote:
Taavi:Võib vaid oletada kust suutis FIA välja mõelda sellised reeglid...

ACO, mitte FIA.

Igasugune marketing on otse loomulikult hästi pähh ja kõige parem on võidusõitu teha nagu EMV käib, et võidusõidu toimumisest antakse teada asjassepühendatud isikutele e-maili teel ja tulemused on pärast Exceli tabelis. Loomulikult kui teha sama töömaht, turboreeglid jms, siis teeb bensukas diislile ära, samas jälle vankel teeks samadel tingimustel üldse puhta vuugi, kas see reaalselt häirib sind võidusõitu vaadates? Audi võitis Le Mansis kuus korda järjest ka ilma diislita, nii et see on suht vaidluspunkt, kas nende ülemvõim on otseselt reeglite või lihtsalt arendustöö/geniaalsuse/kuupdollarite "süü".

FIA WTCC reeglites on diislitel turbod lubatud ja bensukad on vabalthingavad.

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
17.12.2008 at 22:20 1 edit. Last edited 17.12.2008 at 22:21 by Jesper
Taavi
Diisel?
quote:
ACO, mitte FIA.

Vabandan, ma ei ole nii kursis, kes Le Mansi reguleerib :) Nüüd jälle targem.

Marketing selles mõttes, et Audi on metsikult raha sinna projekti loopinud, nagu näha ka nende eelnevatest bensumootoriga saavutatud võitudest. Veel edukamaks muutus turundus siis kui tuldi idee peale diisliteema Le Mansi suruda ja ise kõige kallim ning vingem ja ka esimestel aastatel ainuke diiselauto sinna ehitada. Vormel 1-s nad ju ei ole, seega arusaadav.
Võidusõit on huvitav ja kellegi reaalsest paremusest ning edust saab rääkida siis kui võisteldakse samade reeglite alusel ehitatud tehnikaga. Nukker on see, et alati tuuakse Audi Le Mansi edu näitena kui püütakse diisli eeliseid bensuka ees võimendada või diiselmootori erakordselt head sobivust võidusõiduks rõhutada.

17.12.2008 at 22:47
Jesper
 
Diisel?
No jah aga päris suur vahe on, kas võtta seda kui "loobime siga niikaua rahaga kuni lendama hakkab"-projekti või perspektiivika tehnoloogia arendust.

ACO mainimine ei olnud mõeldud norimisena btw, vaid see on oluline point et FIA hakkab ennast alati alles siis liigutama kui lõhkine küna juba ukse ees seisab (vt WRC), väiksemad organisatsioonid on palju paindlikumad. Ma arvan et kuna tootjate huvi on marketing ja võidusõidukorraldajate huvi on tehasetiimid, siis tegelikult kaotajaid ei ole. Ja üldiselt Le Mans on selles suhtes üpris unikaalne võistlus et see rada ei ole oma kiiruse ja muude parameetrite poolest eriti millelegi muule sarnane, LMS/ALMS sarjas olid jõujooned veidi teistsugused ja ma isiklikult ei tahaks küll ACO reeglitegijate nahas olla, kes peavad selles kõiges sobiva kompromissi leidma.

WTCC on selles mõttes lihtsam, et seal toimub kõik normaalradadel.

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
17.12.2008 at 23:01
rolantsik
Diisel?
quote:
Jesper: No jah aga päris suur vahe on, kas võtta seda kui "loobime siga niikaua rahaga kuni lendama hakkab"-projekti või perspektiivika tehnoloogia arendust.

Veic OT aga nii naljakat võrdlust ma pole aastaid juba kuulnud :D

10p Jesper!!!
17.12.2008 at 23:08
peep
 
Moderator
Diisel?
Võidusõidu autona on diisel ok, põhjus miks neid muidu eriti rajal ei näe on pigem väiksem fun factor ja imagoloogia. Ok, ehk algul oleks tore OT'l "traktorit teha" aga pikas perspektiivis tahaks pigem mõnuga peeneks lasta kui pidevalt boosti laineharjal ratsutada.

Muidu, vähemalt VLN'is diisliga rinkaautod ei suitse rohkem kui bensukad.
18.12.2008 at 09:08
Garfield
  
Diisel?
Mul on tunne, et on lisandunud uus lõputa fleimi teema.
Eelnevad lõputud teemad:
esivedu/tagavedu/nelikvedu
turbo/vabalthingav
Skyline GTR/911Turbo
ja nüüd siis lisame siia:
bensiin/diisel

TEGELIKULT, korralikud võidusõiduautod sõidavad metanooliga :)



____________________________
Focus RS
18.12.2008 at 10:50
matukas
  
Diisel?
Aasta lõpus teeme statistika kõige populaarsema fleimi osas :D:D

Aga mina ei teinud seda teemat niisama. Kui juba 2-3 inimest on mõtteid sellel diisliteemal mõlguatnud, siis järelikult midagi on selle distsipliini vallas atraktiivset kah. Pean tunnistama, et mul on samuti mõttes olnud diisel-OT masin, kuid pole veel leidnud sobivat konseptsiooni.

____________________________
Belief is harder to shake than knowledge
18.12.2008 at 11:22
Garfield
  
Diisel?
quote:
matukas: Pean tunnistama, et mul on samuti mõttes olnud diisel-OT masin, kuid pole veel leidnud sobivat konseptsiooni.
Ei pea just eriti palju pead vaevama, kuigi odav ei ole see konseptsioon, sest nö. power-diesel on ikkagi suht uus asi ja potentsiaalsed "toorikud" kallid.
Konseptsioon 1. Golf IV TDI, Bora TDI, 1.9L ARL mootor (110kW tehasest + chip), seest tühjaks, rinkaiste+traksid puur, reguleeritav KW vedrustus, pool- või täisslikk. Ja tuld. Edaspidi veel - piduride upgrade jms.
Konseptsioon 2. BMW 320d ja muus osas kõik sama jutt.
Muide, üks tähelepanek, diiselmootor on üksjagu raske ja autot balanssi ajada seetõttu keerulisem, kuid teostatav.

____________________________
Focus RS
18.12.2008 at 14:21
mart154
 
Diisel?
mis te selle 320d mikromootoriga ikka mässate :D

3.0 ikka :)
18.12.2008 at 14:24
Garfield
  
Diisel?
quote:
mart154: mis te selle 320d mikromootoriga ikka mässate :D
3.0 ikka :)
See on IMHO liiga raske?


____________________________
Focus RS
18.12.2008 at 14:44
matukas
  
Diisel?
quote:
Garfield:
quote:
matukas: Pean tunnistama, et mul on samuti mõttes olnud diisel-OT masin, kuid pole veel leidnud sobivat konseptsiooni.
Ei pea just eriti palju pead vaevama, kuigi odav ei ole see konseptsioon, sest nö. power-diesel on ikkagi suht uus asi ja potentsiaalsed "toorikud" kallid.
Konseptsioon 1. Golf IV TDI, Bora TDI, 1.9L ARL mootor (110kW tehasest + chip), seest tühjaks, rinkaiste+traksid puur, reguleeritav KW vedrustus, pool- või täisslikk. Ja tuld. Edaspidi veel - piduride upgrade jms.
Konseptsioon 2. BMW 320d ja muus osas kõik sama jutt...
Minul on varnast veel valida konseptsioon 3-6 vahel :)
Arvestades minu jäärapäisust teatud asjade tegemisel, siis pole mul kerge :)


____________________________
Belief is harder to shake than knowledge
18.12.2008 at 15:20
mart154
 
Diisel?
quote:
Garfield:
quote:
mart154: mis te selle 320d mikromootoriga ikka mässate :D
3.0 ikka :)
See on IMHO liiga raske?



IMHO kaaluvahe näiteks M50B25-ga ei ole just mäekõrgune.
Mingid andmed väidavad selleks kaaluvaheks ~30kg.

Selle saab näiteks plastmassninaga ilusti tasa :)
18.12.2008 at 17:27
KaroK
Diisel?
quote:
mart154: IMHO kaaluvahe näiteks M50B25-ga ei ole just mäekõrgune.
Mingid andmed väidavad selleks kaaluvaheks ~30kg.

Selle saab näiteks plastmassninaga ilusti tasa

Nii ei saa arvestada, kui miinimumkaalu ei ole, siis loeb iga kilo - kergem mootor ja nina ka plastmassist ja tiivad ja katus ja pagasiruumi luuk ja..... :)
18.12.2008 at 18:00
matukas
  
Diisel?
Mõni päev tagasi mõtlesin, et miks Porsche diiselautosid ei tee.
Ja näete, tulemus on käes :)
Olgugi, et tegu pole Porsche originaaltoodanguga...

____________________________
Belief is harder to shake than knowledge
21.12.2008 at 15:04
matukas
  
Diisel?
Siin üks 'väike' diisel-super konseptuaalum automobiilikum.
Igatahes on Jay Leno üks paras fenomen iseenesest. Vaadates juba eksemplare, mis tal 'garaazi' uste taga peesitavad.

____________________________
Belief is harder to shake than knowledge
26.12.2008 at 21:20
Fog
 
Diisel?
Minu tagasihoidliku arvamuse kohaselt unustavad paljud ära pööretevahemiku kui protsentuaalse mootorikiiruse tõusu.

2250-4500 diislil on 2x kiiruse vahet.
3500-7000 bensul on 2x kiiruse vahet.

Lisame esimesele 3.2/1 ja teisele 5/1 lõppülekande ja saame täpselt sama pööretediapasooni ratastel.

akseli link eelmisel lehel olevate bemmidega

Vaadata jõud/käik tabelit.

Edit: "peak" võimsuse vahe on neil 200 vs 225kw ning kui akselis nad samaks timmida (ülekandekadu 11% bensukale) siis on need autod veerandmiilil ehk kiirenduses võrdsed.

____________________________
'84 Fiero 4.5T mängimiseks
Eesti esimene dragster, eiteamilleks?
27.12.2008 at 13:59 1 edit. Last edited 27.12.2008 at 14:04 by Fog
opentrack.tqhq.ee foorum : Vaba rada : Diisel?   1 2 3  
Log in:
Account recovery
 
© tqhq.ee 2000 - 2024.