register | account recovery | profile | help / abiinfo | search
show today's posts | mark all read
NB!
Oled juba tqhq foorumi kasutaja? Su kasutajatunnus ja salasõna kehtivad ka siin foorumis.
Tuleb vaid tqhq foorumist välja logida ja siis ükskõik kummas foorumis uuesti sisse logida.
opentrack.tqhq.ee foorum : Vaba rada : Sportmannerg   1 2 3 4 5 6 7 ..  
Poster Message
Jörm
 
Sportmannerg
Ma viskan ühe mõtte veel siia õhku, nendele kellel on tahtmine võidu sõita. Bemmi cupi autosid peaks vedelema suurusjärgus 30+ tükki, need on kõik juba valmis puuridega ja igati kiired autod, ilmselt saab neid ka mõnevõrra odavamalt juba osta kui mõned aastad tagasi. Teisalt on need autod nüüd juba väga Historic klassi kuuluvad, mis on ülemaailmselt ikka veel tõusev võidusõidu trend, ehk kuna päris võidusõit on väga kalliks läinud, siis hobi korras sõidetakse Historic masinatega. Ehk siis minu tagasihoidlik soovitus on, et tehke üks historic klass, milles saab sõita bemmida ja muude autodega, mida võib veel alam klassifitseerida vastavalt soovile, Golf 1600 näiteks vms. Historicut sõidetakse klubilise võidusõiduna, ehk see ei puuduta otseselt EAL-i ringrajakomiteed, saate ise teha mis tahate, HANS ei pea olema kohustuslik jne, niikaua kui asi ei ole rahvusvaheline. Kes tahab suuremalt ja laiemalt sõita, see peaks siis ka FIA Historic koodeksit vaatama ja seal on definitsioon juba selleski, et autole antakse Historic Pass, kui ta on tõestatult juba enne rahvusvahelisel "päris" võidusõidul osalenud, mida meie bemmid kõik ka näiteks on. Sestap ka näiteks kunagise Golfi klassi auto taastamine oleks mõttekam kui otsast peale teha samasugune auto, et kui talle see FIA historic pass saada, läbi selle, et ka tema juba kunagi sõitis, siis võib ta ka mujal turgudel pärast kaubaks minna. Estonia Vormelite ja läti Lada, Volga klasside näol on ka üritustele tuge leida ja kuna tegu on selgelt hobivõidusõiduga ja kui Andres Hall ise mõne ürituse korraldab, siis osavõtutasud võiksid jääda võimalikult madalale, nii nagu Eristel see värk toimis. Soomes on kah historic olemas ja veel mõned aastad tagasi oli seal kordades rohkem osavõtjaid kui "päris võidusõidus". Ehk teisisõnu Historic on ainus võidusõidu variant, mille tulevikku ma veel natukenegi usun siin riigis ja kindlasti on kõige lihtsam selle käivitamiseks võtta selleks vanad bemmid, odavad rehvid uuesti alla ja tuld anda. Sinna juurde saab igasugu muid kooslusi veel teha.

Edu soovides!

Lauri Tõnspoeg

____________________________
Amper Racing
01.08.2018 at 16:09
Jesper
 
Sportmannerg
Hetkel kõige uuem FIA Historicu kategooria lõppeb 31.12.1990, 325 on homologeeritud 01.11.1991 :) Aga ma ei tea, äkki neid nihutatakse iga aasta? Kahjuks kereautode ringraja klass puudub sealt üldse, rallipoolel ei oma muidu mingit tähtsust, mida konkreetne mudel või auto eelmises elus teinud või saavutanud on, loeb ainult homologatsioon ja vastavus sellele. See passi teema vist on hoopis vormelite ja GT-de reeglites?

Omavahel sõpradega mõõtu võtta võib muidugi kõigega, millel rattad all.

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
01.08.2018 at 17:16 4 edits. Last edited 01.08.2018 at 17:19 by Jesper
hall
 
Sportmannerg
Lauri,
Superkrossis oli kõigil neil viidatud ajaloolistel ja väheajaloolistel autodel võimalik sõita, aga seda ei juhtunud. Ja ei juhtu kansiis kui nüüd ükskõik mis nimega neile mingi uus klass tekitada :)

Praeguse teema juures ma ikka jälle tuletan meelde seda põhilist algideed - anda võimalus juba olemasoleval Mannergul turvavarustuse lisamisel rohkem võistluse moodi sõidul sõita kui seda praegune MM on vältides seejuures võidurelvastumist.

____________________________
Porsche Ring - ilmselt parim ringrada Põhjamaades.

CityKart - sisekardikeskus Pärnu kesklinnas.
01.08.2018 at 22:03
jaan tatikas
 
Sportmannerg
Superkross ringrajal oli tore üritus...
01.08.2018 at 23:24
mideng
Sportmannerg
Võib olla oleks kasu uurida ameeriklaste üritust "24 hours of lemons"
https://24hoursoflemons.com/prices-rules/
Äkki seal on huvitavaid ideid või lahendusi.
02.08.2018 at 10:43
uzzac
 
Sportmannerg
Rehviteema osas võiks LeMonsi tekstist MM'ile juba praegu reegli maha viksida.

2.3: Tire Eligibility: DOT-approved street tires only, minimum treadwear rating 190, factory cast into sidewall; no exceptions. BTW, don’t call us to moan that there aren’t any good tires sold in that range. That’s the damn point.

____________________________
Lada 2101 Coupé AruveeRacingTeam Petrolheads.ee
02.08.2018 at 11:25
hall
 
Sportmannerg
quote:
mideng: Võib olla oleks kasu uurida ameeriklaste üritust "24 hours of lemons"
https://24hoursoflemons.com/prices-rules/
Äkki seal on huvitavaid ideid või lahendusi.


Selle asja eeskujul MM meite kanti suuresti kunagi tekkis üldse.

____________________________
Porsche Ring - ilmselt parim ringrada Põhjamaades.

CityKart - sisekardikeskus Pärnu kesklinnas.
02.08.2018 at 16:11
Jesper
 
Sportmannerg
Kui natuke teemat laiendada, siis üks hästi tore ettevõtmine on #Club1000 - idee lühidalt kokku võetuna on sõita Nürburgringil võimalikult kiiresti alla 1050-kuubikuliste autodega, mis ei ole selleks kuidagi väga eriliselt ette valmistatud: https://www.bridgetogantry.com/club1000-is-coming/ . Kogu asi sai alguse sellest, kuidas üks seltskond käis Citroën C1-ga 24 tunni võidusõidul Spas: https://www.bridgetogantry.com/yes-we-just-built-a-68hp-citroen-racecar-and-drove-it-for-24-hours-at-spa-francorchamps/ (see viimane on väga lahe lugemine ka siis, kui kingakarbiga ringrajal sõitmine huvi ei paku).

Eesti tingimustes oleks ilmselt 1100cc praktilisem piir, sest neid on rohkem saadaval, aga noh see on juba kribukrabu.

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
02.08.2018 at 17:58
Jörm
 
Sportmannerg
quote:
serõi: Lauri,
Superkrossis oli kõigil neil viidatud ajaloolistel ja väheajaloolistel autodel võimalik sõita, aga seda ei juhtunud. Ja ei juhtu kansiis kui nüüd ükskõik mis nimega neile mingi uus klass tekitada :)

Praeguse teema juures ma ikka jälle tuletan meelde seda põhilist algideed - anda võimalus juba olemasoleval Mannergul turvavarustuse lisamisel rohkem võistluse moodi sõidul sõita kui seda praegune MM on vältides seejuures võidurelvastumist.

Andres, algul neid sinna superkrossi ikka pudenes, aga ega kolmekesi võidu sõita väga lahe ei olnud ilmselt või oli mingi muu põhjus miks lõpetati. Meie riigis pole kunagi jäänud sõitmata autode puuduse pärast, tavaliselt on sõitjatest ja rahast puudu, sestap ma ka tuletasin meelde kiiresti sõitmise huvilistele, et tegelikult peaks suur hunnik valmis autosid vedelema kusagil ning andsin ka idee mis nendega pikas plaanis saaks teha, küll see FIA Historic talle antakse ühel päeval, aga klubilise võidusõidu puhul pole seda vajagi. Mul ükstakõik kas keegi sõidab ja millega ta sõidab, mul pole ju bemmi enam. Ja raja omanik ma kah ei ole, et peaks mõtlema, et iga liikuv bemm on potentsiaalne klient, iga toimiv klass on terve hunnik kliente ja võistlusi. Pole juba mitu aastat selliseid muresid, telefon on enamus ajast täitsa vait, keegi ei helista, ei sõima, ei taha midagi, täitsa okei on kui võidusõitu enam ei ole. Bemmiklassis olid ägedad hooaja lõpupeod, vot nendest on küll natuke kahju, aga eks pidu saab ju ka nii teha, et kutsun toredaid inimesi külla ja ongi tore pidu, selleks pole ju vaja ometigi enne pool aastat hullunult võidu sõita :-)

Edu soovides!

Lauri

____________________________
Amper Racing
02.08.2018 at 22:02
aivar_a
Sportmannerg
Ma otsustasin sportmannergu otsa lahti teha. Hetkel käib tükkide varumine, lammutamine ja ettevalmistus puuri ehituseks.

Järgmine nädal uuesti arvuti taga, siis pajatan pikemalt ning kajastab ka kogu protsessi eelarvet (kas huviliste innustamiseks või hirmutamiseks, eks see selgub kui järgmine OT käes).

Stay tuned!
02.08.2018 at 22:24
tomcat
Sportmannerg
Lätiski on midagi sportmannergu laadset kohe-kohe teoks saamas: https://www.abcrace.lv/
Mu läti keel pole just suurem asi, aga nagu ma aru saan, siis max töömaht on 1,4 l, max seeriavõimsus 75 hj, suurt midagi vahetada ei tohi, monorehv (mis minu arvates on sellises klassis absoluutselt möödapääsmatu ja ainuõige lahendus) Sailun Atrezzo ECO 175/55 R15 hinnaga umbes 40 €/tk ja ekipaaž koosneb kahest sõitjast. Esimene võistlus on 19. augustil Riga Summer Race'i raames, ajakava põhjal otsustades on tegu sprindisõitudega - ilmselt siis nii, et üks piloot stardib ühes ja teine teises sõidus nagu meil bemmidel.
Kui ma nüüd õigesti aru saan, siis Opel Corsaga sõideti Bikerniekis treeningul 1.50,6 ehk umbes nagu keskmised Volgad. Võistlejate hulgas paistab olevat ka selliseid nimesid, keda Eestiski sõitmas nähtud.
07.08.2018 at 01:05 5 edits. Last edited 07.08.2018 at 01:27 by tomcat
sanderkrs
Sportmannerg
Sattusin Läti ABC korraldajaga jutule ja mainis, et huviline saaks ka autot rentida (täna vist üks clio pakkuda) ja tõenäoliselt on üks sõit see aasta veel plaanis. Kellel huvi on saab uurida/ära proovida.

22.08.2018 at 11:11
hall
 
Sportmannerg
Käesoleval nädalavahetusel on võimalik näha seda ABC klassi auto24ringil. Reganud 8 autot/12 sõitjat.

____________________________
Porsche Ring - ilmselt parim ringrada Põhjamaades.

CityKart - sisekardikeskus Pärnu kesklinnas.
22.09.2018 at 12:42
Marvin
Sportmannerg
Nii, mannerdamine on senisel viisil läbi saanud. Samas - mannerdamise eestvedajad ehitavad sportmannerguid. Kas see tähendab, et MM asemel on tulemas SMV ehk sportmannergute võiduajamised? Kas reeglitest, kalendrist ja tehnilistest tingimustest on rohkemat kuulda kui selles lõimes siin lugeda on?
08.11.2018 at 21:12
redbug
Sportmannerg
quote:
Marvin: Nii, mannerdamine on senisel viisil läbi saanud. Samas - mannerdamise eestvedajad ehitavad sportmannerguid. Kas see tähendab, et MM asemel on tulemas SMV ehk sportmannergute võiduajamised? Kas reeglitest, kalendrist ja tehnilistest tingimustest on rohkemat kuulda kui selles lõimes siin lugeda on?
Huvitaks samuti, kas on midagi täpsemat juba välja koorunud sportmannergute ideest?
08.02.2019 at 14:31
Marvin
Sportmannerg
quote:
Jesper: Kui natuke teemat laiendada, siis üks hästi tore ettevõtmine on #Club1000 - idee lühidalt kokku võetuna on sõita Nürburgringil võimalikult kiiresti alla 1050-kuubikuliste autodega, mis ei ole selleks kuidagi väga eriliselt ette valmistatud: https://www.bridgetogantry.com/club1000-is-coming/ . Kogu asi sai alguse sellest, kuidas üks seltskond käis Citroën C1-ga 24 tunni võidusõidul Spas: https://www.bridgetogantry.com/yes-we-just-built-a-68hp-citroen-racecar-and-drove-it-for-24-hours-at-spa-francorchamps/ (see viimane on väga lahe lugemine ka siis, kui kingakarbiga ringrajal sõitmine huvi ei paku).

Eesti tingimustes oleks ilmselt 1100cc praktilisem piir, sest neid on rohkem saadaval, aga noh see on juba kribukrabu.
Team Roheline Muna on ajavaimuga mõnusasti süngis - 1,5-liitrised Roheline Muna (Starlet) ja Roheline Seep (Paseo) on saanud enesele noorema venna nimega Roheline Hernes. See on siis tervelt 998-kuubikuline Yaris möödunud sajandi lõpuaastaist. Roheline, mõistagi. Selliste punnide puudust ei paista olevat ning kui allaliitrimehi juurde tuleb, siis ehk võiks kaaluda neile alamklassi tegemist?
08.02.2019 at 15:20
Jesper
 
Sportmannerg
Mul isiklikult on tänavune aasta kolmandikliitrise võidusõidukiga kaarutamist paksult täis planeeritud, aga omalt poolt võin välja panna rändkarika kiireima liitriringi (või ringliitri) välja sõitnud piloodile :)

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
08.02.2019 at 23:35
Marvin
Sportmannerg
quote:
Jesper: Mul isiklikult on tänavune aasta kolmandikliitrise võidusõidukiga kaarutamist paksult täis planeeritud, aga omalt poolt võin välja panna rändkarika kiireima liitriringi (või ringliitri) välja sõitnud piloodile :)
Kahetaktiliste töömahud korrutatakse kahega :)
09.02.2019 at 01:09
hall
 
Sportmannerg
Sai siin juba mõnda aega pusitud SportMannergu juhenditega üritades võtta aluseks üht või teist. Ei saanud kuidagi hea ja seetõttu kirjutasin lihtsalt täitsa nullist uue tingimuste projekti. Näha saab hetke versiooni siin: https://www.dropbox.com/s/xcks4hywxei8srd/SportMannerg%20tehnilised%20V4.docx?dl=0

Nüüd oleks abiks, kui helged pead oskaks näpuga näidata kohtadele, kus on midagi viltu; kus on mõni auk, mida nupumehed kohe ära hakkavad kasutama; mis on puudu jne?

NB! Oluline kogu selle asja juures on see, et tegemist ei ole maailmameistrivõistlusega. Ja see asi peaks nii alguses kohe kui ka mõne aasta pärast olema eelkõige lihtne, odav ja lõbus tegevus mõistlikul turvalisuse tasemel.

____________________________
Porsche Ring - ilmselt parim ringrada Põhjamaades.

CityKart - sisekardikeskus Pärnu kesklinnas.
12.02.2019 at 18:02
Rouch R
 
Sportmannerg
Lihtsalt huvi pärast küsin kas neid peale võistlusi autode ostmisi/kohustuslike müüke on toimunud ka?
12.02.2019 at 20:29
hall
 
Sportmannerg
quote:
Rouch R: Lihtsalt huvi pärast küsin kas neid peale võistlusi autode ostmisi/kohustuslike müüke on toimunud ka?

Kui pead silmas seda Mannergute kontekstis, siis mitte, sest pole olnud sellist reeglit mitte kunagi. Ja kui SportMannergute kontekstis, siis ka mitte, sest pole olnud veel olemas isegi SportMannergut.


____________________________
Porsche Ring - ilmselt parim ringrada Põhjamaades.

CityKart - sisekardikeskus Pärnu kesklinnas.
12.02.2019 at 21:50
Marvin
Sportmannerg
Tehnilised tingimused on kujunenud puuriehitusjuhendiks. Ei,noh, seda on ka vaja :)
Paar märkust ka.
Esiteks - vedrustus on vaba. On see ikka hea mõte? Coiloverid ei ole odavuse kontseptsiooniga kooskõlas.
Teiseks - allaliitriklassile ei ole mõelnud?

Vaba aju, vaba vedrustus, vaba sisselase, vaba differ. Konkurentsivõimelise auto ehitamine ei saa odav olema ning kiirused saavad olema suured.
12.02.2019 at 22:48 2 edits. Last edited 12.02.2019 at 23:03 by Marvin
Jesper
 
Sportmannerg
quote:
Marvin: Coiloverid ei ole odavuse kontseptsiooniga kooskõlas.
Reeglina kõige kallimad jupid auto küljes on need, mida on reeglitega keelatud aftermarketi vastu vahetada või muidu originaaliga võrreldes modifitseerida - see sisuliselt tähendab, et ainuke variant on osta poest uus originaalosa. BMW Cupiga ammu läbi käidud tee.

Ma isiklikult ei kujuta küll ette, kuidas bemmil odavamalt kui 300€ eest rattad kikki saada: https://www.aliexpress.com/item/Coilover-Suspension-Kit-for-BMW-E36-3-Series-M3-Coupe-Saloon-Estate-Coilovers-Spring-Adjustable-Damper/32914503467.html

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
12.02.2019 at 23:11
hall
 
Sportmannerg
quote:
Marvin: Tehnilised tingimused on kujunenud puuriehitusjuhendiks. Ei,noh, seda on ka vaja :)
Paar märkust ka.
Esiteks - vedrustus on vaba. On see ikka hea mõte? Coiloverid ei ole odavuse kontseptsiooniga kooskõlas.
Teiseks - allaliitriklassile ei ole mõelnud?

Vaba aju, vaba vedrustus, vaba sisselase, vaba differ. Konkurentsivõimelise auto ehitamine ei saa odav olema ning kiirused saavad olema suured.

Allaliitrised või mis iganes muud allaühekomakuuesed saavad ju kõik osaleda. Kuna neil on vähem kw-sid, siis saavad nad olla ka oluliselt kergemad. Arvuta korra läbi ja vaata milline on allaliitrise minimaalne mass ja milline on suuremate vastav näitaja. Mingit eraldi arvestust seetõttu ma mõistlikuks ei pea, lihtsalt üks osa mängust on optimeerimisülesanne massi ja võimsusega ;)

Jah, tehniliselt ongi asjad suht vabad, sest sellele peaks panema piiri eelkõige müügiprotsess. Kui tahad kasutada ulmekalleid lahendusi, siis ostetakse su auto lihtsalt €5k-ga ära ja kogu lugu. See ongi just müügikohustuse põhiline mõte - lihtsalt pole pointi kasutada kõiki neid kalleid vabadusi.

Turvavarustusele, sh puurile on meelega palju tähelepanu pühendatud, sest see on lihtsalt eluliselt oluline. Üsna tavaline on siiani olnud see, et tehnilistes tingimustes on rida viiteid FIA Appendix J 253-le, milles tegelt on asjaga mitte sinapeal olijal üsna keeruline orienteeruda. Selleks, et asi oleks ühest kohast eestikeelsena leitav ongi see nii kirjutatud. Ja selleks, et turvapuurid oleksid ikka mõistlikud, siis lühemalt ei osanud ma seda kirja panna.


____________________________
Porsche Ring - ilmselt parim ringrada Põhjamaades.

CityKart - sisekardikeskus Pärnu kesklinnas.
12.02.2019 at 23:25 1 edit. Last edited 12.02.2019 at 23:36 by hall
Marvin
Sportmannerg
quote:
Jesper:Reeglina kõige kallimad jupid auto küljes on need, mida on reeglitega keelatud aftermarketi vastu vahetada või muidu originaaliga võrreldes modifitseerida - see sisuliselt tähendab, et ainuke variant on osta poest uus originaalosa. BMW Cupiga ammu läbi käidud tee.
No ega me Munale ka odavamaid vedrusid MMiks mujalt saanud kui eBay.de-st. Mingid madaldusvedrud olid, mina enam marki ei mäleta. Suvalised.
Aga ega siis vaba vedrustuse ainuke alternatiiv ole originaalosa.
Rahvaralli ja rahvasprindi reeglites on selline jupp:
quote:
2.3.1 Vedrustuse tüüp peab säilima. Kasutada võib ainult automudelile tootja poolt ette nähtud
tugivarsi ja õõtshoobi.
2.3.2 Vedrude tüüp ja tegevuspõhimõte peavad säilima, kuid paigaldada võib teise karakteristikuga
vedrusid ja amortisaatoreid. Sõidu ajal reguleeritav vedrustus on keelatud, kui see pole algselt tootja
poolt ette nähtud.
2.3.3 Stabilisaatorid on vabad, kaasa arvatud juhul, kui nad on vedrustuse osad.
2.3.4 Kõik vedrustuse ja veermiku komponendid peavad olema tehniliselt korras ja lõtkudeta.
Minu arvates on siin kõik vajalikud vabadused olemas. Aga ega mind ei ole vaja kuulata - vabalt saab ka täistuuningulaksuga autode sarja teha. Lihtsalt - ma ei ole kindel, et see on odav mootorisportlik meelelahutus :). Praeguse mustandi järgi tundub kõige kavalam plaan mõni kiire auto ära osta, sest kirjeldatud vabaduste piires ei saa 5000ga mingi nipiga kiiret autot valmis ehitatud.

12.02.2019 at 23:41
opentrack.tqhq.ee foorum : Vaba rada : Sportmannerg   1 2 3 4 5 6 7 ..  
Log in:
Account recovery
 
© tqhq.ee 2000 - 2024.